Connect with us

Hi, what are you looking for?

Zprávy

Skiareály v Česku zasněžují a věří v sezonu bez lockdownu. Vleky spustí na začátku prosince


„Využíváme příznivých teplot v rámci plochy celého areálu. Teplota i vlhkost, které jsou pro zasněžování klíčové se v rámci střediska různí, a spouští se tak děla právě tam, kde jsou ideální,“ uvedla mluvčí.

Ačkoli je Klínovec každoročně připraven zahájit sezonu začátkem prosince, loni kvůli epidemii otevřel až v polovině prosince, a to pouze na pár dní. Kvůli nepřízni počasí se lyžovalo pouze na třech uměle zasněžených sjezdovkách. Vládní restrikce poté lanovky zastavily, lidé využívali zasněžené kopce alespoň k sáňkování a bobování. I když areál dál vyráběl umělý sníh a pravidelně zasněžoval sjezdovky, vládní restrikce mu už nedovolily znova spustit vleky.

Lyžařské areály v Česku začaly zasněžovat sjezdovky (26. 11. 2021) | ČTK / Taneček David

U skipasů dojde ke zdražení

Kdy budou sjezdovky připravené k lyžování, zatím podle mluvčí nelze odhadnout. „Teploty i vlhkost jsou proměnlivé. Teploty teď nejsou stabilně pod bodem mrazu, abychom mohli zasněžovat nepřetržitě několik dní a celou plochu areálu,“ uvedla. Prioritou je nyní připravit páteřní sjezdovky na severní straně Klínovce. „V momentě, kdy jsou tyto sjezdovky v kondici pro lyžování, můžeme se bavit o spuštění provozu,“ řekla mluvčí.

V důsledku ztrát z loňské sezony, které činní okolo 200 milionů korun, a zvyšujícím se nákladům se areál rozhodl zdražit. „U denního dospělého skipasu dojde ke zdražení od pěti do 15 procent, ale naopak dojde k výraznému zlevnění dětského lístku, a to až o 15 procent oproti minulé sezoně,“ řekla mluvčí.

Při nákupu skipasů on-line i na místě budou pracovníci areálu kontrolovat potřebný certifikát o očkování. Skiareál by ale uvítal, aby vláda opět povolila prokazování se negativním testem, jako tomu bylo původně.

„I když nechceme podceňovat epidemiologickou situaci, ale tak jak jsme argumentovali celý loňský rok, lyžování samotné není z našeho pohledu rizikovou činností, protože lyžař má zpravidla brýle, rukavice, šálu či nákrčník a je tak přirozeně chráněn svou výbavou a při nástupu na lanovou dráhu, kdy se potká více lidí, jsou od sebe stejně na vzdálenost lyží a po celou dobu se pohybují venku v přírodě na čerstvém vzduchu,“ řekla Hoffmannová. Vzhledem k předchozí ztrátové sezoně si už úplné uzavření areálu provozovatel nedokáže představit.

Šumava se chystá na zimní sezónu: Lyžování na Železnorudsku podraží

Ve Skiareálu Lipno zasypávají 14 kilometrů sjezdovek

Také lyžařské areály na jihu Čech začaly uměle zasněžovat sjezdovky. Teploty v minulých dnech klesly především v noci pod bod mrazu, což umožňuje výrobu umělého sněhu. Provozovatelé lyžařských areálů předpokládají, že pokud to podmínky povolí, sezonu zahájí nejpozději po vánočních svátcích. Vyplývá to z ankety ČTK.

„Se zasněžováním jsme začali dříve než v předchozích létech. Loni to bylo například až v prosinci,“ uvedla Martina Ostrýžová z Parku Frymburk. Šest desítek sněžných děl vyrábí sníh v největším jihočeském lyžařské středisku Skiareál Lipno. Zasypávají všech téměř 14 kilometrů sjezdovek. Přiblížili jsme se tak prvnímu letošnímu lyžování a věříme, že brzy spustíme i lanovky. Termín bude záležet na počasí a dostatku sněhu. Rozhodně chceme otevřít co nejdříve,“ uvedla Olga Kneiflová mluvčí Skiareálu Lipno. Dodala, že zasněžování areálu začalo ve čtvrtek. Umělý sníh už několik dní vyrábějí také na Zadově.

Lyžařské areály také reagují na aktuální pandemickou situaci. Kvůli ní se na sjezdovku nedostanou lidé, kteří nejsou očkovaní, neprodělali v posledním půlroce covid-19, nebo nepodstoupí testy.

Lyžaři ve Francii se radují, sezona startuje covidu navzdory. Loňskou tu odepsali

„Rozhodli jsme se vyslyšet výzvu ředitelky krajské hygienické stanice a podpořit očkování. Pro očkované bude celosezonní skipas za nejvýhodnější letošní cenu,“ uvedl generální ředitel Skiareálu Lipno Matěj Kratochvíl. Lidé po očkování tak mohou získat vstupenku na sezonu za 8910 Kč. Ušetří tak více než 4500 korun.

Na zimu se v okolí lipenské přehrady těšíme každý rok a každý rok je to trošku napětí, protože nikdy dopředu nevíme kolik nám příroda nadělí sněhu. Díky včasným mrazům a umělému zasněžování, které právě odstartovalo ve všech areálech, budeme na návštěvníky, kteří živí celý region, připraveni dobře a včas. Ti si pak Lipensko mohou užívat naplno„ uvedl předseda Turistického spolku Lipenska Jiří Mánek.

Source link

Click to comment

Leave a Reply

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *

You May Also Like

Zprávy

Zuzana Plačková na Sri Lance strávila tři týdny a podstupovala tam různé procedury. Měla též speciální jídelníček, pila čerstvé šťávy a čaje a meditovala. ...

Vynikající

Auta s majáky zaplnila v noci na středu Ploskovickou ulici v Dolních Chabrech. Podle informací Blesku tam měl někdo v domě pobodat ženu a...

Zdraví

Na očkování proti koronaviru se nově můžou registrovat i Češi od 55 let – od půlnoci z úterý na středu. Epidemie koronaviru v Česku slábne,...

Současnost, dárek

Dva lehce a jeden těžce zraněný, taková je bilance noční nehody u brány číslo 11 u areálu Škoda Auto. „Řidič osobního vozidla Volkswagen Passat...