Connect with us

Hi, what are you looking for?

Zprávy

Afghánistán: Vojenská lékařka popsala evakuace do Česka


Po srpnovém ovládnutí Afghánistánu Tálibánem Česko vypravilo do země tři záchranné letouny, které přivezly 170 Afghánců. Mezi zachráněnými byli afghánští spolupracovníci s rodinami nebo Afghánci, kteří v Česku trvale žijí. Po příletu zamířili kvůli pandemii do karantény.

Část z nich armáda převezla do Těchonína na Orlickoústecku. Podle Šafusové byla část z nich ubytována v objektu, který armáda využívá pro karanténu vojáků vracejících se ze zahraničních misí, další pak v hale, ve které byly postaveny armádní stany. Ty sloužily jako pokoje pro jednotlivé rodiny. Hlavní budova infekční nemocnice, která je určena pro léčbu vysoce nakažlivých chorob, využita nebyla.

Šafusová poznamenala, že z počátku museli vojáci zachráněným poskytnout především zdravotní péči a materiální vybavení. „Ti lidé přijeli s igelitovou taškou, kam naházeli ve stresu nezbytně nutné věci, doklady a jelo se. Byli šťastní, že vůbec přežili, osud, co je čekal v jejich zemi, byl jasný,“ podotkla. Sehnat tak pro ně museli třeba osušky nebo hygienické potřeby. Vyzdvihla solidaritu, kterou příjezd Afghánců vyvolal mezi těchonínskými pracovníky. „Byla jsem strašně pyšná na to, co za partu tam máme. Bylo neskutečné, jak jsme vybraly našim dětem pokojíčky, svlékly manžele a všechno tam přivezli, aby to fungovalo,“ poznamenala.

O Afghánce se v Těchoníně starali asi měsíc a půl. „Myslím, že to fungovalo ke všeobecné spokojenosti, i oni od nás odjížděli nadšení, že se to zvládlo,“ uvedla.

Postarat se museli o mimina i seniory včetně holčičky se střepinou pod okem nebo člověka s bolestí na hrudníku. „Škála byla pestrá,“ poznamenala. S odstupem týdne až dvou také podle ní nastoupila posttraumatická stresová porucha.

S Afghánci vojáci komunikovali v angličtině. Podle Šafusové mnoho ze zachráněných umělo velmi dobře anglicky. Protože pocházeli především z vyšší střední třídy, angličtinu studovali i jejich děti. Ostatním tlumočili členové rodiny, kteří v Afghánistánu pomáhali Česku právě jako překladatelé. K dispozici byli také armádní specialisté, kteří měli podrobnou znalost afghánského kulturního prostředí.

Source link

Click to comment

Leave a Reply

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *

You May Also Like

Zprávy

Zuzana Plačková na Sri Lance strávila tři týdny a podstupovala tam různé procedury. Měla též speciální jídelníček, pila čerstvé šťávy a čaje a meditovala. ...

Vynikající

Auta s majáky zaplnila v noci na středu Ploskovickou ulici v Dolních Chabrech. Podle informací Blesku tam měl někdo v domě pobodat ženu a...

Zdraví

Na očkování proti koronaviru se nově můžou registrovat i Češi od 55 let – od půlnoci z úterý na středu. Epidemie koronaviru v Česku slábne,...

Současnost, dárek

Dva lehce a jeden těžce zraněný, taková je bilance noční nehody u brány číslo 11 u areálu Škoda Auto. „Řidič osobního vozidla Volkswagen Passat...