Connect with us

Hi, what are you looking for?

Zprávy

Lukostřelec v Norsku zastřelil 5 lidí: Policie obvinila Dána


Obviněný muž je třicátník, dánský občan a motiv jeho činu zatím není jasný, mohlo by jít o terorismus. Podle vyjádření policistů na tiskové konferenci útočník již dříve konvertoval k Islámu a existovaly obavy ohledně jeho radikalizace. Uvedl to server vg.no. Podle agentury AFP norské bezpečnostní služby uvedly, že útok nese známky teroristického činu.

Útočník spolupracuje s policisty

Podle policejní zmocněnkyně Mathiassenové je obviněný muž policistům známý. Jak uvedl podle deníku Dagbladet, údajný vrah si svůj čin uvědomuje a potvrdil, že za masakrem stojí právě on. To potvrdil jeho státní zástupce Fredrik Neumann, pachatel s policisty spolupracuje a důkladně svůj čin popisuje. 

Útočník ozbrojený nejen lukem a šípy ve středu večer zabil ve městě Kongsberg na jihovýchodě Norska pět lidí a další dva zranil. Oba ranění jsou mimo ohrožení života, píší norská média. Podle nejnovějších informací měl útočník použít vícero zbraní. 

První hlášení o muži s lukem a toulcem šípů, který střílí po lidech, přišlo v 18:13 místního i SELČ času. K útoku došlo v supermarketu Coop Extra, což potvrdila mluvčí řetězce. Jedním ze zraněných v obchodě je policista, který byl v tu chvíli mimo službu.

Svědek Thomas Nilsen pro Dagbladet popsal dramatické události. „Všude bylo plno křiku, nikdy jsem nic takového neslyšel, byly to výkřiky smrti,“ uvedl muž, který žije v oblasti, kde k brutálnímu činu došlo. 

Útočník se pohyboval po městě, lidé před ním utíkali a policie se s ním střetla v 18:47. Předcházely tomu velké policejní manévry. Podle norských médií bylo ve městě nasazeno mnoho policistů a nad centrem kroužil vrtulník. Povoláni byli i pyrotechnici. Úřady vyzvaly obyvatele, aby nevycházeli; některé čtvrti byly policejně uzavřeny.

Problémy v rodině 

Jak uvedl server vg.no, útočník měl v minulém roce vyhrožovat jednomu z rodinných příslušníků. Vnikl do jednoho z domů svých blízkých, kteří ho požádali, aby odešel. Údajný vrah namísto toho pohrozil jednomu z nich zabitím. Soud mu proto uložil šestiměsíční zákaz návštěv jeho příbuzných. 

Muž měl být dále v roce 2012 odsouzen nepodmíněně na šedesát dní za krádež a nákup hašiše. 

Vedení norské policie v reakci na útok začalo urychleně všem strážcům zákona vydávat zbraně, protože většina policistů slouží v této severské zemi neozbrojena, píše AFP.

Breivik na vybombardování Osla koupil šest tun materiálu: Zabil 77 lidí, většinou děti a u soudu hajloval

Norsko, jinak tradičně pokojná země, byla v minulosti dějištěm několika útoků pravicových extremistů. Ten nejhorší se stal 22. července 2011, kdy Anders Behring Breivik zabil 77 lidí. Většinu z nich postřílel na ostrově Utöya nedaleko Osla, kde měla setkání sociálnědemokratická mládež.

 

Source link

Click to comment

Leave a Reply

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *

You May Also Like

Zprávy

Zuzana Plačková na Sri Lance strávila tři týdny a podstupovala tam různé procedury. Měla též speciální jídelníček, pila čerstvé šťávy a čaje a meditovala. ...

Zdraví

Na očkování proti koronaviru se nově můžou registrovat i Češi od 55 let – od půlnoci z úterý na středu. Epidemie koronaviru v Česku slábne,...

Vynikající

Auta s majáky zaplnila v noci na středu Ploskovickou ulici v Dolních Chabrech. Podle informací Blesku tam měl někdo v domě pobodat ženu a...

Současnost, dárek

Dva lehce a jeden těžce zraněný, taková je bilance noční nehody u brány číslo 11 u areálu Škoda Auto. „Řidič osobního vozidla Volkswagen Passat...