Connect with us

Hi, what are you looking for?

Zprávy

Poliklinika Malešice: Prošla rekonstrukcí za 313 milionů


„Je to pro mě chvíle radosti a nepochybně i úlevy,“ řekla při slavnostním otevření starostka Prahy 10 Renáta Chmelová (Vlasta). Poznamenala, že cesta k nově zrekonstruované poliklinice nebyla jednoduchá a proběhly stovky hodin porad a diskusí s lékaři nebo debatami nad projektem a stavebními pracemi.

Připomněla, že s projektem začalo již předchozí vedení městské části, protože taková akce se těžko dá zvládnout během jednoho volebního období. „I my politici se musíme v rámci obce držet Hippokratovy zásady pomáhat – nebo alespoň neškodit,“ podotkla. Bývalý člen rady Ondřej Počarovský (TOP 09) poznamenal, že s přípravou celého projektu bylo hodně práce již od roku 2017 a o rekonstrukci se pokoušelo několik politických reprezentací už od roku 2008.

Poliklinika v Malešicích v roce 2016.

Autor: Zuzana Kábelová

Provoz se nepřerušil

Rekonstrukce nebyla jednoduchá proto, že probíhala za standardního provozu lékařských pracovišť. Práce probíhaly ve dvou etapách, kdy se vždy část provozu musela přestěhovat do protější budovy. Nyní jsou již všichni zpět. Polikliniku provozuje zdravotnická skupina EUC a podle jejího výkonného ředitele Michala Bednáře je unikátní je v tom, že poskytuje prakticky veškerou péči, která patří do ambulantního sektoru. Je tu celkem třicet zdravotnických pracovišť a 50 ordinací. Po dohodě s radnicí zůstal nepřetržitý provoz lékárny. „Udělali jsme to kvůli lidem, protože na to byli zvyklí,“ řekl Bednář.

Ilustrační foto.

Upozornil také na velké plicní oddělení, kde vzniklo postcovidové centrum. „Jsme schopni poskytovat specializovanou diagnostiku a následnou péči,“ doplnil. Na poliklinice také probíhá očkování proti covidu, chystá se i očkování proti chřipce.

Skrytá mozaika

Během rekonstrukce dělníci pod vrstvou sádrokartonu našli artefakt, který tu teď připomíná období, kdy poliklinika vznikla. Našli tu mozaiku z přelomu 70. a 80. let s názvem „Růst – příroda“ od akademické malíčky Magdalény Cubrové. 

Jedná se o velké dílo abstraktního rázu inspirovanou přírodou a plnou barev. Je dlouhé 460 cm a vysoké 135 centimetrů. Radnice mozaiku nechala zrestaurovat a nyní ji mohou lidé vidět hned u vstupu do budovy. Našla se i jedna menší mozaika nazvaná „Příroda a hygiena“, o které se vědělo, ale nebylo jasné, kde se nachází. Ta teď zdobí interiér nové lékárny.

Source link

Click to comment

Leave a Reply

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *

You May Also Like

Zprávy

Zuzana Plačková na Sri Lance strávila tři týdny a podstupovala tam různé procedury. Měla též speciální jídelníček, pila čerstvé šťávy a čaje a meditovala. ...

Zdraví

Na očkování proti koronaviru se nově můžou registrovat i Češi od 55 let – od půlnoci z úterý na středu. Epidemie koronaviru v Česku slábne,...

Vynikající

Auta s majáky zaplnila v noci na středu Ploskovickou ulici v Dolních Chabrech. Podle informací Blesku tam měl někdo v domě pobodat ženu a...

Současnost, dárek

Dva lehce a jeden těžce zraněný, taková je bilance noční nehody u brány číslo 11 u areálu Škoda Auto. „Řidič osobního vozidla Volkswagen Passat...