Connect with us

Hi, what are you looking for?

Zprávy

Blesk Podcast: Forenzní psycholog Vymětal promluvil o střelci v ruském Permu


Celý svět šokovaly záběry z pondělního útoku na ruské univerzitě v Permu. 18letý Timur Bekmansurov vyzbrojený brokovnicí zabil šest lidí a nejméně 43 se v důsledku střelby poranilo. Na internetu byl zveřejněný manifest, na jehož částečném překladu a dalších informacích nastínil pro Blesk Podcast forenzní psycholog Štěpán Vymětal profil zabijáka. Poradil také, co v podobných situacích dělat.

Ze slov manifestu Bekmansurova, který byl publikovaný na internetu mrazí: „To, co se stalo, není teroristický útok, alespoň ne z právního hlediska. Nepatřím k extrémistickému hnutí, nejsem věřící ani apolitický. Nikdo nevěděl, co chystám, všechno jsem provedl sám,“ tvrdí ve svém příspěvku.

Nad zveřejněným textem i dalšími svědectvími se zamyslel psycholog Štěpán Vymětal a seskládal alespoň částečné charakteristiky střelce: «Vidíme, že je tady velké množství faktorů, které by mohly hrát roli, ale určitě bude záležet na forenzním vyhodnocení odborníky, jestli ovšem přežije,» upozorňuje soudní znalec a odborník z psychologického pracoviště odboru bezpečnostní politiky Ministerstva vnitra ČR.

Snový svět a zvonění

Ze zveřejněného manifestu podle něj kupříkladu vyvstávají signály neobvyklého vnímání reality: «Mluví o tom, že je silnější, slyší silnější zvonění ve své hlavě nebo má pocit, že všechno kolem je sen. Takže určitá depersonalizace může být ve hře,» popisuje možnou psychickou poruchu psycholog. Zároveň vidí množství osobnostních problémů.

«Všiml jsem si tam určitých narcistických rysů, kdy zmiňuje, že hledal lepší místo pro svou smrt, a proto zvolil lepší, modernější školu. I ta jeho sebeprezentace na fotografii nebo na sociálních sítích nasvědčuje tomu, že je zaměřen na sebe, na nějakou prezentaci, kdy pózuje se zbraní a podobně,» řekl člen Stálého výboru pro psychologii krizí, katastrof a traumatu EFPA, kde zastupuje Českou republiku. 

Znevažování lidského života

Otřesný je také způsob, jak popisuje svůj postoj k lidem. Podle Vymětala byl citově plochý a vykazoval nedostatek a neschopnost empatie: «On sám uvádí, že má problémy v komunikaci s lidmi, a že má problém číst jejich emoce. To je přesný popis člověka bez empatie. Deklaruje, že má potěšení z utrpení lidí a neváží si hodnoty lidského života. Vnímám i zájem o zbraně,» jmenuje prvky, které lze o střelci vyčíst.

Střelec na univerzitě v Permu zabil šest lidí: Mezi oběťmi je nadaný houslista Jaroslav (†19) i mladičká Xenie (†18)

Co přesně vedlo Timura ke střelbě, nelze podle odborníka jednoznačně určit. Ve hře mohou být věci na straně osobnosti, otázky duševního zdraví, pocit křivdy a zahořknutí, problémy v komunikaci s druhými a v interakci v sociálních vztazích.

Co dělat v případě útoku?

Podle Štěpána Vymětala se to liší podle toho, jakou zbraní útočí agresor a v jakém místě to je, ale obecně by měli lidé v nejlepším případě utéci. Pokud to nelze, tak se schovat. «V ruském Permu se studenti v jedné třídě zabarikádovali, i to je dobrý způsob,» uvedl příklad psycholog. V krajním případě, pokud uz nemají jinou možnost, se lidé mohou pokusit útočníka zneškodnit. Použít lze třeba věšák nebo jinou dostupnou věc.

Jak se Rusko postará o traumatizované svědky a zraněné, proč by se neměli zvěřejňovat manifesty útočníků, a z jakého důvodu u nás nedochází k útokům ve školách, prozradil psycholog Štěpán Vymětal v Blesk Podcast:

  

Source link

Click to comment

Leave a Reply

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *

You May Also Like

Zprávy

Zuzana Plačková na Sri Lance strávila tři týdny a podstupovala tam různé procedury. Měla též speciální jídelníček, pila čerstvé šťávy a čaje a meditovala. ...

Zdraví

Na očkování proti koronaviru se nově můžou registrovat i Češi od 55 let – od půlnoci z úterý na středu. Epidemie koronaviru v Česku slábne,...

Vynikající

Auta s majáky zaplnila v noci na středu Ploskovickou ulici v Dolních Chabrech. Podle informací Blesku tam měl někdo v domě pobodat ženu a...

Současnost, dárek

Dva lehce a jeden těžce zraněný, taková je bilance noční nehody u brány číslo 11 u areálu Škoda Auto. „Řidič osobního vozidla Volkswagen Passat...