Connect with us

Hi, what are you looking for?

Zprávy

Best in covid: Andrej Babiš si po 30 tisících mrtvých opět chválí zvládání pandemie


„První výročí od mého prohlášení v srpnu 2020, že V4 je best in covid v Evropě. Po roce to zase platí. Držme si palce, aby to V4 a hlavně nám vydrželo,“ uvedl Babiš na twitteru a spustil lavinu negativních reakcí. Zatímco situace v Česku je nyní podle objektivních ukazatelů velmi dobrá, kritikům na vyjádření premiéra vadí, že vůbec nereflektuje to, co se za poslední rok stalo.

„Něco takového může napsat jen naprostý hulvát, který si nevidí ani na špičku nosu! 30 000 lidí zemřelo a statisíce jejich blízkých dnes jsou bez tátů, mám, dětí, bez těch, kteří tady mohli být a nejsou!“ burácí například šéf KDU-ČSL Marian Jurečka. Podle něj má premiér máslo na hlavně a měl by šoupat nohama.

Také diplomat Michael Žantovský upozorňuje na velké množství mrtvých. „Podle Andreje Babiše jsme byli před rokem ‚best in covid» a po roce jsme zase ‚best in covid’. Na těch třicet tisíc mrtvých mezitím nějak zapomněl,“ uvedl.

„No, pane premiére, toto je fakt zbytečné a hodně cynické,“ ozval se i šéf ODS a jeden z hlavních vyzyvatelů Babiše ve sněmovních volbách Petr Fiala. „Dnešní vyjádření premiéra ani nezavadilo o lidskost. To je jedno velké fuj,“ zní od předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové. Piráti pak o výroků uvedli, že premiér má až moc velkou drzost. Oběti mu chtějí spočítat i s úroky.

Babiš: Můj výrok byl zneužit

„Díval jsem se teď na to video z loňska, za které se mi někteří novináři a opozice posmívají, že jsem řekl ´Best in covid´, ale já jsem řekl ´we four´ (my čtyři, tedy země V4 – Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko),“ řekl dnes Babiš. „Potom samozřejmě jsme návrat v září do škol a z dovolených nezvládli, doufejme, že tento rok to zvládneme podstatně lépe,“ dodal s tím, že tomu pomůže i proočkovanost a promořenost obyvatel.

„Ta situace je taková, že z hlediska sedmidenní incidence na sto tisíc obyvatel jsou na tom nejlépe státy V4, takže je to úplně stejné jako minulý rok, kdy to taky byla pravda, jenže když se to vytrhne z kontextu, tak se to potom zneužívá,“ řekl také český premiér.

Výrok „Best in Covid“ pronesl Babiš loni 31. srpna na Bledském strategickém fóru. O měsíc později začala v ČR druhá vlna nákazy, mnohem silnější než na jaře 2020, a ČR se po strmém nárůstu počtu nakažených i zemřelých stala jednou z nejhůře zasažených zemí na světě s ohledem na počet obyvatel.

Babiš dnes také řekl, že podle nové studie z Izraele je přirozená imunita po překonání covidu „možná účinější než očkování“. „Takže by si mininisterstvo zdravotnictví v tom mělo udělat jasno,“ uvedl premiér. Dodal, že uspořádal k této věci první kulatý stůl a nyní čeká na podklady, které by měly vládě poskytnout lepší obraz o záležitosti.

Vojtěch slíbil: Nic už zavírat nebudeme. A popsal, kdo a kde získá třetí dávku vakcíny

První tři případy nového typu koronaviru se v Česku potvrdily 1. března 2020. Po dvou týdnech od prvního výskytu nemoci vláda přistoupila k razantnímu omezení chodu země, postupně se přidaly i některé velké firmy. Kabinet vyhlásil nouzový stav, který skončil po 66 dnech 17. května. Následné rozvolňování opatření skončilo na počátku letních prázdnin, kdy Češi mohli až na drobné výjimky odložit roušky.

Babiš přiznal chybu už na konci září

V optimistické náladě vláda odmítala v létě jako strašení lidí výzvy k přípravě na možnou druhou vlnu epidemie. Už v první polovině září ale denní přírůstky nakažených poprvé překročily 1000 případů a začaly strmě růst. Koncem září Babiš v televizním projevu přiznal jako chybu, že kabinet v létě polevil v opatřeních proti šíření nákazy.

Epidemie ale neustávala a vláda byla nucena postupně obnovit řadu restrikcí a od 5. října znovu vyhlásit nouzový stav, který byl několikrát prodloužen až do 11. března, tedy na 188 dní a poté znovu vyhlášen (celkově byl vyhlášen na 254 dní). Opětovné vyhlášení nouzového stavu doprovázela od podzimu znovu řada opatření.

Koronavirus ONLINE: 287 případů za úterý v ČR. I omezení zoo bylo nezákonné, rozhodl soud

Šest týdnů okresního lockdownu

Před Vánocemi vláda rozhodla o uvolnění opatření, koncem prosince se ale restrikce vrátily. Vzhledem k dramatickému nárůstu počtu nových případů covidu-19 začala platit přísnější opatření od března letošního roku. Mimo jiné platil zákaz opouštět území okresu nebo hlavního města Prahy, na jehož území má dotyčný trvalý pobyt nebo bydliště, bez zásadního důvodu, jakým je například cesta do zaměstnání či k lékaři. Po výrazném zmírnění šíření nákazy začala vláda od dubna postupně opatření uvolňovat.

Za celou dobu epidemie covidu-19 v Česku od začátku loňského března bylo v zemi potvrzeno asi 1,68 milionu případů nemoci a přes 30 400 lidí s covidem-19 zemřelo.

Source link

Click to comment

Leave a Reply

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *

You May Also Like

Zprávy

Zuzana Plačková na Sri Lance strávila tři týdny a podstupovala tam různé procedury. Měla též speciální jídelníček, pila čerstvé šťávy a čaje a meditovala. ...

Zdraví

Na očkování proti koronaviru se nově můžou registrovat i Češi od 55 let – od půlnoci z úterý na středu. Epidemie koronaviru v Česku slábne,...

Vynikající

Auta s majáky zaplnila v noci na středu Ploskovickou ulici v Dolních Chabrech. Podle informací Blesku tam měl někdo v domě pobodat ženu a...

Současnost, dárek

Dva lehce a jeden těžce zraněný, taková je bilance noční nehody u brány číslo 11 u areálu Škoda Auto. „Řidič osobního vozidla Volkswagen Passat...