Connect with us

Hi, what are you looking for?

Zprávy

Koronavirus ONLINE: Vakcína od Moderny mění název na Spikevax. A číslo R lehce vyrostlo


Epidemie koronaviru v Česku staguje. Za úterý přibylo 302 případů covidu, o 14 méně než o týden dřív. Během středy lehce vyrostlo číslo R na 0,97. Česko se blíží hranici deseti milionů vyočkovaných dávek, podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by jí mělo dosáhnout v neděli. A ministerstvo zdravotnictví ve svých přehledech začíná používat nový název pro vakcínu od společnosti Moderna. Nově se bude nazývat Spikevax. Dění kolem pandemie koronaviru sledujeme na Blesk.cz online.

 • Česko hlásí k 21. červenci 30 342 mrtvých. Potvrzených případů od začátku pandemie je již 1 671 685, vyléčených pak 1 638 393 a vykázaných očkování 9 695 818. V nemocnicích je 36 pacientů a celorepubliková incidence je 15 nakažených za 7 dní na 100 tisíc obyvatel. Vývoj nemoci na přehledných grafech sledujte zde.
 • Virus SARS-CoV-2 způsobující nemoc covid-19 se dál šíří světem. Vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečkou, kašlem, problémy s dýcháním) i řadou dalších. Obavy pak panují z mutací koronaviru. Aktuální počet nakažených a mrtvých můžete sledovat zde.
 • Pro prokázání bezinfekčnosti, třeba při cestě na pivo nebo do bazénu, nestačí od 9. července uplynutí 22 dní od první dávky očkování, podmínkou je test, prodělaná nemoc nebo obě dávky. Od 1. září si je budou muset lidé platit sami, výjimku budou mít děti do 12 let, lidé po první dávce vakcíny a ti, kterým zdravotní stav neumožní vakcinaci. 
 • Test při návratu ze zahraniční dovolené musí předložit v zaměstnání lidé, kteří neprodělali covid-19 v posledním půl roce nebo nemají dokončené očkování. 
 • Češi si do mobilů můžou nově stáhnout aplikaci Tečka s očkovacími certifikáty, která funguje i jako covid pas, dostupná je Android i pro iOS. 
 • Potvrzení o negativním testu, prodělané nemoci nebo očkování si lidé mohou stáhnout na internetu z Očkovacího portálu občana na webu Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Vláda schválila konec testů hrazených z veřejného zdravotního pojištění. 
 • Podívejte se na údaje o počtu hospitalizovaných s covidem-19, těžké případy jsou vyznačeny tmavě modře. Další grafy o koronaviru najdete na Živě.cz.

Datum:

Zobrazit další dny

Jižní Korea se v současné době potýká s dosud nejhorší vlnou koronavirové nákazy a úřady zvažují rozšíření restriktivních opatření, které minulý týden zavedly v hlavním městě a přilehlých oblastech.

Statistiky infikovaných Jihokorejců nově rozšířilo mimo jiné 270 námořníků, kteří se účastnili protipirátské mise u Afriky. V úterý byli po nákaze koronavirem přepraveni do vlasti, poznamenala agentura. Asijská země, kde žije přibližně 52 milionů obyvatel, eviduje celkem 184.103 případů koronaviru a 2063 úmrtí s covidem-19.

Téměř sedmdesátimilionové Thajsko, které dnes ohlásilo denní maximum druhý den v řadě, zaznamenalo dosud 453.132 prokázaných infekcí a 3697 úmrtí v souvislosti s covidem-19.

Prezident Joe Biden Američany podle agentury AP vyzval, aby brali ohled jeden na druhého. „Pokud jste očkovaní, nebudete hospitalizováni, nebudete na jednotce intenzivní péče a nezemřete,“ prohlásil. Vakcinace proti covidu-19 u dětí mladších dvanácti let by podle něj mohla být schválená v nadcházejících měsících, možná už na konci srpna.

Počet nově potvrzených případů koronaviru se ve Spojených státech v posledních dvou týdnech téměř ztrojnásobil, podotkla AP, podle níž se tak děje v době náporu dezinformací o očkování. Za opětovným rozmachem nákazy podle expertů stojí především nakažlivější varianta delta.

Sedmidenní průměr denních přírůstku infekcí vyskočil z méně než 13.700 případů z 6. července na úterních více než 37.000 infekcí.

Do řešení rodinného problému se pustil premiér Andrej Babiš (ANO). Jeho žena Monika (47) „práskla“, že dcera Vivien (20) má vysokou hodnotu protilátek, přesto v Česku není považována za bezinfekční. A ejhle, předseda vlády to chce hned změnit. Rezort zdravotnictví i odborníci se ale nad tím pozastavují. Více zde.

Jižní Korea a Thajsko dnes oznámily nejvyšší denní přírůstky infekcí koronavirem od začátku pandemie. Soul informoval o 1842 infikovaných lidech za poslední den a Bangkok ohlásil 13 655 prokázaných případů koronaviru za uplynulých 24 hodin, informovala agentura Reuters. Příčinou rychlejšího šíření viru v obou zemích je nakažlivější varianta delta, která se poprvé objevila v Indii.

Americký prezident Joe Biden ve středu přesvědčoval skeptické nebo váhající Američany, aby se nechali očkovat proti covidu-19. V diskusním pořadu televize CNN mimo jiné uvedl, že většina nakažených, kteří v nedávné době s touto nemocí ve Spojených státech zemřeli, nebyli vakcinováni. Rostoucí počet případů koronaviru totiž může ohrozit pokrok, kterého se podařilo v boji proti pandemii dosáhnout, a zpomalit hospodářské oživení, poznamenala agentura Reuters.

Dobré ráno, policie v Peru oznámila, že rozbila údajný zločinecký gang, jenž si účtoval až 21.000 amerických dolarů (zhruba 457 000 korun) za lůžko pro vážně nemocné pacienty s covidem-19 ve státní nemocnici v Limě. Bezpečnostní složky zatkly devět lidí včetně pracovníků zdravotnického zařízení, informovala agentura Reuters.

Děkujeme, že jste s námi i dnes sledovali dění v oblasti vývoje epidemie covid-19 doma i ve světě. Zde přinášíme přehled hlavních zpráv a přejeme klidnou noc. 

 • V úterý přibylo v Česku 302 potvrzených případů koronaviru. Nárůst tak po týdnu znovu překročil hranici 300 nakažených. Reprodukční číslo je 0,96.
 • V Česku se otevřela další centra pro očkování proti covidu-19 bez předchozí registrace. K třem pražským přibyla centra v Brně, Ostravě, Zlíně, Luhačovicích, Uherském Hradišti a Jaroměři. Zájem o vakcinaci byl.
 • Očkování, které experti považují za jedinou účinnou prevencí proti koronaviru, vyjde zdravotní pojišťovny levněji než testování.
 • Z jednání Ústředního krizového štábu vyplynulo, že současná proticovidová opatření jsou podle odborníků dostatečná, nicméně je třeba opatrnosti kvůli vývoji v zahraničí.
 • Ministerstvo zdravotnictví (MZd) zatím počítá s testováním dětí na covid-19 ve školách jen na začátku září. Další kroky podle něj budou záviset na vývoji epidemické situace.
 • Zakázku na 4,2 milionu antigenních testů na covid, kterými se budou školáci testovat v září na začátku školního roku, vyhrála firma Batist Medical.
 • Pomoci s rehabilitací pacientů, které trápí následky nemoci covid-19, má nový projekt, na němž spolupracuje několik akademických pracovišť a Fakultní nemocnice Hradec Králové. Systém využívá fitness náramky, které sbírají data o pohybu či kvalitě spánku pacientů.
 • Policie obvinila z šíření poplašné zprávy pražskou lékařku. Na internetu i v dopise určeném některým veřejným činitelům mimo jiné psala, že lidé po očkování proti covidu-19 hromadně umírají.
 • Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 v úterý podle údajů serveru coronavirus.jhu.edu překročil hranici 4,1 milionu. Tempo mírně zpomalilo. V posledních měsících rostl počet obětí o 100.000 za osm až deset dní, předposledních 100.000 mrtvých přibylo za devět dní, ale nyní to bylo za 16 dní.
 • Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Německu za poslední den stoupl o 2203 na celkových téměř 3,75 milionu nakažených. Přibylo také 19 obětí; od začátku pandemie v Německu zemřelo na covid-19 už 91.416 lidí
 • Rekordní nárůsty počtu nakažených hlásí několik asijských zemí včetně Jižní Koreje, Indie či Thajska. Ve všech je příčinou rychlého šíření nemoci nakažlivější varianta koronaviru označovaná jako delta, která se poprvé objevila v Indii.
 • V Indii mohly být koronavirem nakaženy až dvě třetiny občanů. Vyplývá to z výsledků vládní studie. V Indii, která má 1,3 miliardy obyvatel, se podle oficiálních statistik virem nakazilo více než 31 milionů lidí a přes 418.000 osob zemřelo.
 • Kuba zažívá nejhorší měsíc v pandemii covidu-19, od počátku července se potvrdilo na sto tisíc případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2, což je zhruba třetina nákaz evidovaných na tomto karibském ostrově od začátku pandemie.
 • Vakcíny vyvinuté americkou společností Pfizer a německou BioNTech začne vyrábět jihoafrická firma Biovac. Na kontinentě, který má asi 1,3 miliardy obyvatel, jsou zatím naočkována asi dvě procenta z lidí.
 • Vietnamská farmaceutická společnost Vabiotech vyrobila první testovací várku ruské proticovidové vakcíny Sputnik V.
 • Střední délka života ve Spojených státech se loni snížila o rok a půl na 77,3 roku. Meziroční pokles je nejvýraznější od druhé světové války a ukazatel se vrátil na úroveň roku 2003. U černošských a hispánských obyvatel USA byl propad ještě výraznější.

Guinea odřekla kvůli koronaviru účast na olympijských hrách v Tokiu

Guinea se kvůli koronavirové pandemii vzdala účasti na olympijských hrách v Tokiu, které budou slavnostně zahájeny v pátek. Západoafrickou zemi mělo v Japonsku reprezentovat pět sportovců.

«Vzhledem k objevení nových variant covidu-19 rozhodla vláda, které záleží na udržení zdraví sportovců, o odřeknutí účasti Guiney na hrách v Tokiu,» napsal podle agentury AFP ministr sportu Sanoussy Bantama Sow v dopise prezidentovi národního olympijského výboru.

 

Konvalinka, Smejkal a Ludwig zvou na diskusi o vlivu COVID-19 na zdraví a životy lidí

Přední čeští odborníci zvou na Mendel Festival, který se koná v sobotu 24.7. v Brně. Tématem bude covid-19 a to, jak ovlivnil a změnil životy občanů nejen po zdravotní, ale také společenské stránce. 

Senát schválil možnost voleb pro lidi v karanténě

Lidé, kteří budou při letošních říjnových volbách v karanténě kvůli koronaviru, budou moci volit poslance z auta nebo do přenosné schránky. Schválil to ve středu Senát.

Varianta delta se šíří do dalších zemí

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) byla delta varianta koronaviru detekována ve 124 zemích světa. To je 13 více než před týdnem. WHO ve středu citovala dvě studie, které potvrzují vysokou míru nebezpečnosti této varianty. Jedna je z Číny, druhá z Kanady. Ani jedna z nich zatím nebyla publikována v odborném časopise. Informaci přinesl server Der Spiegel. 

Vakcína, nebo infekce?!

Mutující koronavirus ztěžuje šanci pro vytvoření kolektivní imunity. Němečtí odborníci se shodují, že pro její dosažení bude potřeba proočkovanost až 98% populace. Z tohoto důvodu požadují trvalé nošení roušek a provádění rychlotestů. Informaci přinesl server Der Spiegel. 

Indie se vedle covidu-19 potýká i s černou plísní a ptačí chřipkou

V Indii se za poslední dva měsíce přes 45 tisíc lidí nakazilo takzvanou černou plísní, infekčním plísňovým onemocněním, které v polovině případů končí smrtí postiženého. Choroba zasahuje zejména lidi s oslabenou imunitou, aktuálně je velmi častá u lidí, kteří prodělali covid-19. Více než 4200 lidí na nemoc odborně zvanou mukormykóza v Indii zemřelo, napsala dnes agentura AFP s odvoláním na náměstkyni ministra zdravotnictví.

 

Blokáda slovenské hranice tři hodiny komplikovala příjezd k přechodu v Mostech

Protesty na slovenské straně hranice dnes na tři hodiny znovu zkomplikovaly dopravu a příjezd k hraničnímu přechodu v Mostech u Jablunkova na Frýdecko-Místecku. Osobní automobily policisté museli posílat na hraniční přechod Šance/Čadca-Milošová. Kamiony a další nákladní automobily na místě čekaly na ukončení blokády. Vytvořila se kolona dlouhá zhruba sedm kilometrů. Přibližně ve 20:00 byl protest ukončen a kolona kamionů se začala rozjíždět přes hranice.

Arsenal a Inter Milán kvůli koronaviru zrušily účast na turnaji v USA

Fotbalisté Arsenalu a Interu Milán zrušili kvůli koronaviru svou účast na předsezonním turné ve Spojených státech amerických. Anglický klub neodcestuje do USA kvůli několika případům nákazy v týmu, italský mistr zrušení cesty odůvodnil stoupajícími počty případů ve světě. 

 

Na dalších dvou místech v Praze dostanou lidé vakcínu proti covidu-19 bez předchozí registrace. V posledním červencovém a prvním srpnovém týdnu bude takto očkovat Nemocnice sv. Kříže na Žižkově, noční očkování dnes zkušebně nabízí klinika Canadian Medical v Praze 6. Na obou místech další termíny očkování bez objednání přidají podle zájmu lidí. Nemocnice a klinika to sdělily ČTK.

„Nemocnice Žižkov v Kubelíkově ulici 16 v Praze 3 má volné termíny, které lze aktuálně využít pro zájemce o očkování, kteří se nechtějí registrovat v rezervačním systému a raději volí očkovací místo, kam mohou přijít z ulice a nechat se naočkovat. Registraci pacienta provede personál nemocnice na místě,“ oznámila dnes Nemocnice sv. Kříže. Lidé mohou dostat vakcínu v pracovních dnech příštích dvou týdnů s výjimkou čtvrtku 29. července a středy 4. srpna.

Šéf thajského národního očkovacího institutu se dnes veřejně omluvil za pomalou a nedostatečnou distribuci vakcíny proti nemoci covid-19. Zároveň slíbil, že se jeho země přidá k mezinárodnímu programu pro sdílení vakcín COVAX. První dávky z programu by do země měly dorazit v prvním čtvrtletí příštího roku, informovala agentura AP.

Prvním členem české výpravy s pozitivním testem na covid-19 po příletu do dějiště olympijských her v Tokiu byl lékař Vlastimil Voráček. Uvedly to Seznam Zprávy, jejich informaci potvrdil Český olympijský výbor (ČOV). Celkem se v české výpravě objevily čtyři případy koronaviru.

Jeden z lékařů výpravy Voráček letěl do Tokia vládním speciálem a byl prvním z členů týmu, jenž měl pozitivní test na koronavirus. Jeho identitu ČOV na rozdíl od dalších tří případů původně neuvedl.

„Doufali jsme, že to bude první a poslední nález, i z toho důvodu jsme jméno doktora Voráčka nezveřejnili. Jména sportovců a trenéra jsme zveřejnili po dohodě s nimi,“ řekl Seznam Zprávám ředitel komunikace ČOV Tibor Alföldi.

Slovenští pendleři blokují kvůli vládním opatřením hranice, na přechodu Lanžhot-Brodské se sešla stovka lidí. Doprava stojí i na přechodu s Maďarskem.

Kuba zažívá nejhorší měsíc v pandemii covidu-19, od počátku července se potvrdilo na sto tisíc případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2, což je zhruba třetina nákaz evidovaných na tomto karibském ostrově od začátku pandemie. Informovala o tom agentura AP.

Tento měsíc už na Kubě přibylo téměř o 50 000 nákaz více, než úřady zaznamenaly v červnu. Od 1. do 19. července se potvrdilo 100 504 nákaz a 717 úmrtí spojených s covidem-19. Dosud tato jedenáctimilionová země registrovala téměř 300 000 nákaz koronavirem SARS-CoV-2, který se poprvé objevil koncem roku 2019 v Číně. Úmrtí spojených s covidem-19 eviduje Kuba 2019.

Zakázku na 4,2 milionu antigenních testů na covid, kterými se budou školáci testovat v září na začátku školního roku, vyhrála firma Batist Medical. ČTK to dnes řekl předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. 

„Součástí zakázky je ještě možnost dokoupit za stejnou cenu dalších 1,2 milionu testů, které by mohly sloužit jako rezerva pro dodatečné testování,“ řekl dnes Švagr. Ministerstvo zdravotnictví dnes uvedlo, že zatím počítá s testováním dětí na covid-19 ve školách jen na začátku září. 

Velká Británie již podala 82 793 310 dávek vakcín proti nemoci covid-19. Na twitteru o tom informovalo tamní ministerstvo zdravotnictví. Plně očkovaných oběma dávkami je v zemi 36 404 566 lidí.

Mezinárodní měnový fond (MMF) nadále předpokládá, že světová ekonomika v letošním roce vzroste o zhruba šest procent, tedy stejným tempem, které předpověděl ve své dubnové prognóze. Uvedla to dnes výkonná ředitelka MMF Kristalina Georgievová. Varovala však, že hospodářské oživení zpomalí, pokud se nezvýší tempo očkování proti covidu-19.

Při současném tempu očkování se podle šéfky MMF nepodaří dosáhnout cíle ukončit pandemii covidu-19 do konce příštího roku, napsala agentura Reuters.

Spojené státy dnes prodloužily na další měsíc uzavírku své pozemní hranice s Kanadou pro všechny cesty, jež nejsou považovány za nezbytné. Podle agentury Reuters to oznámilo americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti. USA ke kroku přistoupily i přes pondělní oznámení kanadských úřadů, že od 9. srpna umožní vstup do země všem naočkovaným Američanům.

Kanada rozvolnění režimu na svých hranicích podmínila pokračováním současné příznivé epidemické situace. Hranice pro návštěvníky z ostatních zemí plánuje otevřít od 7. září. V USA i jinde ve světě však rostou obavy z šíření nakažlivé varianty koronaviru zvané delta, která stojí za strmým nárůstem denního počtu nových případů ve Spojených státech z posledních týdnů.

Source link

Click to comment

Leave a Reply

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *

You May Also Like

Vynikající

Auta s majáky zaplnila v noci na středu Ploskovickou ulici v Dolních Chabrech. Podle informací Blesku tam měl někdo v domě pobodat ženu a...

Zdraví

Na očkování proti koronaviru se nově můžou registrovat i Češi od 55 let – od půlnoci z úterý na středu. Epidemie koronaviru v Česku slábne,...

Současnost, dárek

Dva lehce a jeden těžce zraněný, taková je bilance noční nehody u brány číslo 11 u areálu Škoda Auto. „Řidič osobního vozidla Volkswagen Passat...

Vynikající

Mural, velkoplošné malby, graffiti, to vše bychom mohli zařadit do takzvaného street artu neboli pouličního umění. V poslední době se malby od novodobých umělců začaly...