Connect with us

Hi, what are you looking for?

Zprávy

ČVUT: Bezpilotní robotické drony mapují historické objekty


Neotřelá technologie zaznamenává vzácné historické věci a pomáhá památkářům při jejich restaurování. V praxi létá skupina spolupracujících dronů uvnitř objektu zcela nezávisle. Není potřeba žádný pilot nebo operátor, který by je ze země řídil. Drony mají rozdělené úkoly, jeden nese kameru, ostatní pak zdroje světla, aby osvětlili scénu v předem určeném úhlu.

Tímto způsobem vznikne plastičtější obraz a kvalitnější 3D modely. „Památkáři jsou z nich schopni vyčíst více informací nejen o povrchu, malbě a struktuře těžko dostupných míst, ale také například o jejich vlhkosti,“ popisuje Martin Saska. To vše bylo možné jen díky tomu, že se v rámci své vědecké skupiny působící na Katedře kybernetiky Fakulty elektrotechnické ČVUT podařil Saskovi a jeho kolegům technologický posun díky speciálnímu softwaru. 

Ulehčují práci

Drony se ve službách památkářů dostanou do těžko dostupných a nedostatečně osvětlených míst, například kopulí, na balkony, k sochám a k vitrážím. Bez létajících „kamarádů“ by se muselo stavět lešení nebo přijet s vysokozdvižnou plošinou, která se ale často na místo nedostane kvůli stísněným prostorům. Navíc díky zlepšeným letovým vlastnostem drony dostatečně suplují roli lidí s technikou. 

V Tower

Posunu v kvalitě obrazu si všímá i památkář Milan Škobrtal z Územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Olomouci, který s Multirobotickou skupinou z FEL ČVUT spolupracuje. „Pro dobrý snímek zpravidla potřebujete dlouhý expoziční čas. Tím, že se stabilita dronů ve vzduchu vylepšila, dostáváme ostré snímky, ze kterých lze pak vytvářet kvalitní fotomapy.”

Drony vyhrály soutěž v Abu Dhabi

Ačkoli jsou robotické drony už poměrně rozšířenou technologií pro mapování exteriérů historických objektů, k samostatnému zkoumání jejich interiérů je podle dostupných informací českých památkářů ve světě využívá pouze tým Martina Sasky. 

Cizinec na zastávce v Praze 3 brutálně napadl a oloupil ženu. (11. července 2021)

Cílem projektu Dronument je vytvořit metodologii pro bezpečné použití bezpilotních helikoptér při mapování interiérů a exteriérů historických objektů v místech, kde nelze užít klasických postupů. Jedinečná technologie byla vyvinuta pro soutěž MBZIRC v Abú Dhabí a ukázala se jako výrazně nejspolehlivější a nejúspěšnější ze všech soutěžních řešení.  

Dronová show nad Vltavou. Spectrum Production

Source link

Click to comment

Leave a Reply

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *

You May Also Like

Vynikající

Auta s majáky zaplnila v noci na středu Ploskovickou ulici v Dolních Chabrech. Podle informací Blesku tam měl někdo v domě pobodat ženu a...

Zdraví

Na očkování proti koronaviru se nově můžou registrovat i Češi od 55 let – od půlnoci z úterý na středu. Epidemie koronaviru v Česku slábne,...

Současnost, dárek

Dva lehce a jeden těžce zraněný, taková je bilance noční nehody u brány číslo 11 u areálu Škoda Auto. „Řidič osobního vozidla Volkswagen Passat...

Vynikající

Mural, velkoplošné malby, graffiti, to vše bychom mohli zařadit do takzvaného street artu neboli pouličního umění. V poslední době se malby od novodobých umělců začaly...