Connect with us

Hi, what are you looking for?

Zprávy

Covid a alkohol: Během pandemie na něj umíralo o 20 procent víc lidí než dříve


Se zavřenými restauracemi, bary a kluby by se dalo očekávat, že dojde ke znatelnému snížení poptávky po alkoholu, prodeje se však v porovnání s předchozími lety nezměnily. Velcí dodavatelé sice podniky alkoholem nezásobily, supermarkety však za loňský rok evidují o 12,6 milionů litrů prodaného alkoholu více než za rok 2019. Jednotlivci tak naprosto vyrovnaly minusovou poptávku restauračních zařízení.

Podle zprávy, kterou tento týden vydalo PHE, zemřelo v roce 2020 na následky nadměrné konzumace alkoholu 6 893 lidí, pouhý rok předtím zapříčinil alkohol smrt 5 819 lidí. Severovýchod země „alkoholová epidemie“ zasáhla zdaleka nejvíc, místní úřady hlásí až 80 procentní nárůsty v úmrtí spojených právě s alkoholem – v oblasti takto v roce 2020 zemřelo 28 lidí na každých 100 000 obyvatel.

Nejenže se doma začali lidé opíjet mnohem častěji, velký rozdíl byl i v množství vypitého alkoholu za jedno „sezení“. Lidé se znatelně více pohybovali na úrovních vysokého rizika, netrávili tak večer s jednou či dvěma sklenkami vína, ale hned s jednou či dvěma lahvemi.

Selhání jater či cirhóza vyvolaná nadměrným požíváním alkoholu se v Británii během poslední dekády staly druhou nejčastější příčinou smrti a čísla stále stoupají. Konkrétně loňský rok však podle ministrů vyvolává největší obavy. Úřady se zavázaly, že pro boj s „alkoholovou epidemií“ rozvinou větší různorodost možností léčby a během příštího roku do uzdravení populace z alkoholismu investují 3,3 miliardy liber (98,5 miliardy korun). Labouristická strana ale přesto nařkla vládu z toho, že „nedělá nic pro to, aby lidem, kteří potřebují pomoc, dodala dostatečnou podporu“.

Ačkoli vznik cirhózy obvykle zabere desetiletí nebo víc, stejně smrtelný viscerální tuk se na orgánu dokáže nastřádat za poměrně krátkou dobu. Jakmile se množství tuku, které vnitřní orgány obaluje, dostane na určitou úroveň, dojde k akutnímu selhání jater. Podle ředitelky oddělení pro návykové látky v rámci PHE Rosanny O’Connorové dopadly okolnosti lockdownu a protipandemických opatření hlavně na ty, kteří již dříve trpěli nezdravým vztahem k alkoholu, a závislost u nich ještě posílily.

„Nemoci jater jsou momentálně druhou nejčastějsí příčinou předčasné smrti u lidí v pracovním věku a tohle se může jenom zhoršit, pokud covidová pandemie vyústí v dlouhodobý nárůst v požívání alkoholu,“ řekla O’Connorová. „Řešení škodlivého pití musí být jednou z hlavních částí plánu na pocovidovou obnovu. Jestli se bojíte, že pijete moc, promluvte si s vaším doktorem nebo kontaktujte místní protialkoholové služby,“ radí.

Během posledních deseti let se v Británii zvýšily počty obětí alkoholu o 43 procent.

Source link

Click to comment

Leave a Reply

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *

You May Also Like

Zprávy

Zuzana Plačková na Sri Lance strávila tři týdny a podstupovala tam různé procedury. Měla též speciální jídelníček, pila čerstvé šťávy a čaje a meditovala. ...

Zdraví

Na očkování proti koronaviru se nově můžou registrovat i Češi od 55 let – od půlnoci z úterý na středu. Epidemie koronaviru v Česku slábne,...

Vynikající

Auta s majáky zaplnila v noci na středu Ploskovickou ulici v Dolních Chabrech. Podle informací Blesku tam měl někdo v domě pobodat ženu a...

Současnost, dárek

Dva lehce a jeden těžce zraněný, taková je bilance noční nehody u brány číslo 11 u areálu Škoda Auto. „Řidič osobního vozidla Volkswagen Passat...