Connect with us

Hi, what are you looking for?

Zprávy

Selhání vlády v době pandemie? Poslanci se hodiny hádají o vyšetřovací komisi


Poslanci se dnes dlouhé hodiny přeli v debatě o návrhu na zřízení sněmovní vyšetřovací komise k řešení koronavirové krize, jak je prosazuje část opozice v čele s Piráty. Vznik nepodpoří vládní hnutí ANO, podle kterého jde jen o politickou propagaci, a KSČM. Komunisté tvrdí, že by zasahovala do živých spisů policie. Koaliční ČSSD sice ohlásila, že zřízení komise podpoří, pochybuje ale o tom, že do říjnových voleb stihne něco vyšetřit. K závěru se poslanci nedostali – schůze Sněmovny kvůli nízkému počtu poslanců přerušena. V pátek pokračuje řádná schůze.

„Je otázka, jestli v krátkém časovém období může něco relevantně zhodnotit,“ řekl předseda klubu ČSSD Jan Chvojka. Podobně se vyjádřil také Milan Feranec z ANO, jenž nevěří tomu, že úkol z navrhovaného zadání lze stihnout. „Účelem je zřídit politickou vyšetřovací komisi, která řekne nějaké závěry před volbami,“ míní. Podle komunisty Leo Luzara není možné zadání pro činnost komise podpořit.

„Selhání v době pandemie není důsledek pachatelů trestné činnosti, to není tak, že se nějací zločinci spikli. Jde o systémové selhání,“ uvedl za předkladatele předseda pirátského klubu Jakub Michálek.

Nejen nákup ochranných pomůcek

Komise by se měla zabývat například nákupem ochranných pomůcek, postupem přijímání protiepidemických opatření, dlouhodobým uzavřením škol nebo státní podporou ekonomiky. Komise by také měla „navrhnout systémové změny a doporučení, které umožní v době pandemie minimalizovat škody, zamezí neodborným a nezákonným rozhodnutím a zajistí co nejvyšší podporu bezpečnostní infrastruktury, zdravotnictví, vzdělávacího systému a dalších klíčových složek státu“.

Závěry by měla podle návrhu předložit do poloviny září. „Bylo by žádoucí, aby Sněmovna schválila doporučení, aby se situace neopakovala,“ uvedl Michálek.

Volný blokoval další projednávání

Značnou dobu dopoledního jednání zabrala vystoupení nezařazeného poslance Lubomíra Volného (Volný blok). Vznik komise sice podpořil, půjde ale podle něho o „kolbiště politického představení pro veřejnost“. Komise by se měla podle něho zabývat i postupem „pseudoopozice“. „Řídí se heslem čím hůře, tím lépe. Největší vina leží na vládě, ale vy jste spoluviníci,“ vzkázal opozičním stranám.

Source link

Click to comment

Leave a Reply

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *

You May Also Like

Zprávy

Zuzana Plačková na Sri Lance strávila tři týdny a podstupovala tam různé procedury. Měla též speciální jídelníček, pila čerstvé šťávy a čaje a meditovala. ...

Zdraví

Na očkování proti koronaviru se nově můžou registrovat i Češi od 55 let – od půlnoci z úterý na středu. Epidemie koronaviru v Česku slábne,...

Vynikající

Auta s majáky zaplnila v noci na středu Ploskovickou ulici v Dolních Chabrech. Podle informací Blesku tam měl někdo v domě pobodat ženu a...

Současnost, dárek

Dva lehce a jeden těžce zraněný, taková je bilance noční nehody u brány číslo 11 u areálu Škoda Auto. „Řidič osobního vozidla Volkswagen Passat...