Connect with us

Hi, what are you looking for?

Zprávy

Koronavirus ONLINE: Velké prázdninové rozvolnění v Česku. A soud smetl další vládní opatření


Epidemie koronaviru v Česku dál zpomaluje. V neděli laboratoře potvrdily jen 42 případů. Vláda odsouhlasila sérii změn v koronavirových opatřeních. Už od úterý můžou na výuku bez roušek i žáci Jihočeského, Libereckého a Zlínského kraje. Od 1. července nastane pak velké rozvolnění, o třetinu víc lidí bude moci do prodejen, na kulturu venku až 5000 diváků, do klubů se vrátí živá hudba a do kin třeba popcorn. A pražský městský soud zrušil část opatření ministerstva zdravotnictví, podle kterého je možné z některých zemí před návratem do České republiky individuální dopravou vyžadovat negativní test na covid-19. Pro návrat veřejnou dopravou povinnost zachoval. Opatření soud zrušil k 17. červnu. Dění kolem pandemie koronaviru sledujeme na Blesk.cz online.

 • Česko hlásí k 14. červnu 30 226 mrtvých. Potvrzených případů od začátku pandemie je již 1 665 139, vyléčených pak 1 630 429 a vykázaných očkování 6 543 437. V nemocnicích je 152 pacientů a celorepubliková incidence je 13 nakažených za 7 dní na 100 tisíc obyvatel. Vývoj nemoci na přehledných grafech sledujte zde.
 • Nový virus SARS-CoV-2 způsobující nemoc covid-19 se dál šíří světem. Vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečkou, kašlem, problémy s dýcháním) i řadou dalších. Obavy pak panují z mutací koronaviru. Aktuální počet nakažených a mrtvých můžete sledovat zde.
 • Prezident Miloš Zeman očekává, že pandemie skončí v září. U rozvolnění radí opatrnost, jak řekl pro Blesk.cz.
 • Od 10. května se otevřely všechny obchody a služby a definitivně padla povinnost nosit roušky či respirátory venku, nutné jsou jen na místech, kde se kumuluje víc lidí, typově na zastávkách MHD.
 • Potvrzení o negativním testu, prodělané nemoci nebo očkování si lidé mohou stáhnout na internetu z Očkovacího portálu občana na webu Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).
 • Podívejte se na údaje o počtu hospitalizovaných s covidem-19, těžké případy jsou vyznačeny tmavě modře. Další grafy o koronaviru najdete na Živě.cz.

Datum:

Zobrazit další dny

A tady je přehled zahraničního koronavirového dění. Další zpravodajství vám nabídneme opět od úterního rána:

 • Británie o měsíc odložila finální etapu rušení protiepidemických opatření, nové datum je 19. července, oznámil premiér Boris Johnson. Pokud by Británie celostátní uzávěru neprodloužila, počty hospitalizovaných by opět mohly dosáhnout čísel z vrcholu první vlny epidemie a přetížit nemocnice, uvedl dnes Johnson na tiskové konferenci. Za nárůstem počtu nakažených je výrazně převažující varianta koronaviru delta, nakažlivější než předchozí typy viru SARS-CoV-2. 
 • Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn by souhlasil s postupným ukončením povinného nošení roušek. V dnes vydaném rozhovoru s médii skupiny Funke řekl, že nejdříve by tato povinnost mohla padnout venku a v dalších krocích i v interiérech. V Německu za poslední týdny počet infikovaných koronavirem výrazně poklesl.
 • V Indii dnes pokračoval několikatýdenní pokles denních počtů koronavirových infekcí, když ministerstvo zdravotnictví navýšilo svou bilanci o 70.421 případů. Podle agentury Reuters to je nejnižší přírůstek od konce března, kdy v zemi začínala dramatická druhá vlna epidemie. Oficiální bilance obětí zároveň narostla o 3921 úmrtí.
 • V Ománu začalo velmi rychle přibývat lidí nakažených koronavirem a tamní nemocnice nemají pro nemocné dostatek lůžek. Vázne také očkování. V pětimilionové zemi se od začátku epidemie nakazilo více než 236.000 lidí a zemřelo 2532 pacientů. V květnu se ale počty nových případů ztrojnásobily.
 • Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických studií účinnost přes 90 procent. Zabírá přitom i proti nejobávanějším variantám koronaviru a podle předběžných dat nezpůsobuje vážné vedlejší účinky. S odvoláním na prohlášení firmy o tom informovala americká média.
 • Slovensko spustilo očkování proti nemoci covid-19 ve firmách. Jako jedna z prvních společností se do programu zapojila slovenská divize automobilky Volkswagen, která je jedním z největších zaměstnavatelů v zemi.

Děkujeme Vám za pozornost u sledování dnešního online přenosu, na závěr dne přinášíme tradiční souhrn dění kolem pandemie covidu-19 z domova i ze světa. Začínáme tuzemskem.

 • V neděli přibylo v Česku pouze 42 nově potvrzených případů nemoci covid-19, což je nejnižší denní nárůst téměř za celý uplynulý rok. Stejný počet nových případů byl zaznamenán naposledy 20. června v roce 2020, což byla sobota. Nižší nárůst počtu nakažených koronavirem byl zaznamenán naposledy loni v pondělí 15. června. V neděli bylo také v nemocnicích podle ministerstva jen 152 lidí s covidem-19, což je nejméně od konce loňského srpna. Ve vážném stavu bylo 22 lidí.
 • K očkování proti covidu-19 se za devět dní registrovala více než třetina všech mladých ve věku 16 až 29 let, do neděle jich bylo přes půl milionu. Vakcínu dostalo skoro 117 000 z nich a asi 25 000 má očkování dokončeno. Vyplývá to z přehledu dat k očkování do 13. června, který zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.
 • Žáci a učitelé mohou odložit roušky při výuce i ve Zlínském, Jihočeském a Libereckém kraji, kde dosud byly povinné. Dnes odpoledne o tom rozhodla vláda, informoval na twitteru ministr školství Robert Plaga (za ANO). V ostatních krajích bylo nošení roušek při výuce zrušeno už minulý týden.
 • Od 1. července bude moci v maloobchodu být jedna osoba na deset metrů čtverečních, zruší se také zákaz propagačních akcí. U služeb, jako jsou kadeřnictví, kosmetika, manikúra či masáže, se zruší podmínka, že budou moci být poskytovány pouze jednomu zákazníkovi. Zruší se také povinnost evidence zákazníků.
 • Od 1. července ze zvýší maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku, částečně budou i na stání. A to bez omezení kapacity venkovního prostoru. Uvnitř budou moci být akce pro 2000 návštěvníků, kapacita bude moci být naplněna maximálně z 75 procent.
 • Karanténa bude povinná po setkání s nakaženým koronavirem i pro lidi, kteří jsou očkovaní jednou dávkou vakcíny. Důvodem je podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) riziko mutací, řekl dnes po jednání vlády.
 • V říjnových sněmovních volbách by pro lidi v karanténě či izolaci kvůli koronaviru mohly být připraveny přenosné volební schránky a volební stanoviště pro hlasování z auta. Návrh zákona o zvláštních způsobech hlasování ve volbách do Sněmovny dnes schválila vláda.
 • Pražský městský soud dnes zrušil část opatření ministerstva zdravotnictví, podle kterého je možné z některých zemí před návratem do České republiky individuální dopravou vyžadovat negativní test na covid-19. Pro návrat veřejnou dopravou povinnost zachoval.
 • Na závěrečném vysvědčení tohoto školního roku by měly školy s ohledem na výuku na dálku využít spíš než známek slovního hodnocení, případně kombinace obou způsobů hodnocení. Podobně jako už v pololetí jim to doporučilo ministerstvo školství.
 • Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) od začátku letošního roku kontroluje poskytovatele antigenního testování na covid-19 pro veřejnost. Kontroly chce dělat i zpětně. V rozhovoru pro CNN Prima News to dnes řekl ředitel VZP Zdeněk Kabátek.
 • Stovky lidí dnes dostaly první dávku vakcíny proti koronaviru v očkovacím kamionu u sokolovny v Pardubicích. V provozu bude minimálně do pátku. ČTK to řekla Ria Peška z organizace Podané ruce, která očkovací kamion zajišťuje. Kraj tím zrychlí očkování zájemců, kteří se hlásili do centra zřízeného v sále Jana Kašpara na krajském úřadě.

Zástupce EMA: Vakcína od AstraZeneky by se měla nadále používat

Užitek vakcín od britsko-švédské společnosti AstraZeneca převažuje nad riziky ve všech věkových kategoriích a státy Evropské unie by tento druh látky měly nadále používat pro očkování proti covidu-19. Řekl to dnes agentuře ANSA Marco Cavaleri, jenž vede tým Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), který zajišťuje schvalování vakcín. Svůj předchozí výrok, podle kterého by státy neměly tuto vakcínu používat v žádné věkové skupině, označil za dezinterpretaci italského deníku La Stampa, který ho v neděli otiskl.

„Všechny vakcíny schválené EMA, a to včetně té od společnosti AstraZeneca, mají příznivý poměr mezi užitkem a rizikem, a to hlavně v případě starších a ohrožených lidí, a proto by měly být nadále používány,“ sdělil Cavaleri agentuře ANSA. Podle něj se nic nemění ani pokud jde o věk osob.

Německý lékař očkoval zdravé děti proti covidu, i když to komise nedoporučila

Německý dětský lékař z Münsteru očkoval zdravé děti 12+ i přes nedoporučení Stálé očkovací komise (Stiko). „Pro mě je stanovisko EMA (Evropská léková agentura) absolutně dostačující k tomu, abych očkoval děti, které si to přejí,“ řekl deníku Franfurter Allgemeine Pedro Andreo Garcia. 

Tenisový Wimbledon vyvrcholí před plnými ochozy. Pořadatelé z All England Clubu dnes oznámili, že dostali od britské vlády povolení naplnit při finálových zápasech celou kapacitu centrkurtu, kam se vejde 15 tisíc lidí. Na začátku turnaje bude smět na tribuny poloviční počet diváků, než je kapacita. Dosud měli organizátoři povoleno zaplnit čtvrtinu ochozů.

Wimbledon, který se loni kvůli pandemii koronaviru poprvé od druhé světové války nehrál, začne 28. června. Finálová utkání jsou na programu 10. a 11. června.

Ne všem v Británii jsou protikoronavirová opatření po chuti. V Londýně se konal protest těch, kteří nesouhlasí s lockdownem a také očkováním. Policie se s částí demonstrantů střetla.

Do nejnižšího, bílého, stupně opatření dnes bylo zařazeno šest italských regionů, mimo jiné Lombardie, Piemont či Emilia-Romagna. V tomto stupni se nyní nachází celkově 13 regionů, kde bydlí na 40 ze 60 milionů Italů. V těchto oblastech platí jen mírná pandemická opatření jako povinnost nosit roušky či dodržovat rozestupy. U stolů v restauracích smí sedět maximálně šest lidí. V barech a diskotékách je i nadále zakázáno zpívat a tančit.

Italský systém pandemických opatření zavedený na začátku března počítá se čtyřmi stupni opatření, od nejhoršího rudého stupně do nejmírnějšího bílého stupně. Pokud vývoj pandemie bude pokračovat jako v posledních týdnech, epidemiologové předpokládají, že by od příštího pondělí měla být v bílém stupni celá Itálie s výjimkou malého alpského regionu Val d’Aosta.

V Portugalsku ode dneška není povinná práce z domova a zavírací doba restaurací, barů a kulturních provozů se posunula na jednu hodinu ráno, uvedla agentura EFE. Zmírňování restrikcí, které v Portugalsku začalo v polovině března, se ale netýká Lisabonu a dalších tří měst a oblastí. Ty totiž nesplňují vládní parametry, mají například více než 120 nových případů nákazy za posledních 14 dnů na 100.000 obyvatel.

Podle portugalské agentury Lusa se dnes počet nakažených za posledních 14 dní na 100 000 obyvatel zvýšil na 83,4 osoby. Za posledních 24 hodin bylo v desetimilionové zemi zaznamenáno 625 nových případů nákazy koronavirem a žádné nové úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19.

Itálie a Portugalsko dnes zahájily další rozvolňování protikoronavirových omezení. Portugalsko vstoupilo do páté fáze rušení těchto opatření, která se ale netýká hlavního města Lisabonu a dalších třech oblastí. V Itálii dnes řada regionů přešla do nejnižšího, bílého stupně opatření. V něm se nyní nachází zhruba dvě třetiny obyvatel Apeninského poloostrova, uvedla italská tisková agentura ANSA. Dnes poprvé od září klesl počet nových nakažených v Itálii za posledních 24 hodin pod tisíc.

„Myslím, že je rozumné počkat o něco déle. Za současného stavu a podle důkazů, které teď vidím, jsem si jistý, že nebudeme potřebovat více než čtyři týdny,“ uvedl premiér. Vláda časový plán opět vyhodnotí 28. června a otevření by v případě příznivé epidemické situace mohla uspíšit, píše Reuters.

S poslední etapou rozvolnění se v Británii otevřou v plné míře hospody, restaurace, noční kluby a další zařízení. Původě slibované datum bylo 21. června, britská média však již několik dní spekulovala, že vláda termín odsune.

Anglie si na úplný konec lockdownu ještě počká. Místo 21. června má nastat až 19. července – a důvod je jasný, varianta delta, dříve známá jako indická mutace, která se v Anglii nyní hojně šíří.

Indie připsala skoro 4000 obětí covidu-19, počty nových nákaz dál klesají

V Indii dnes pokračoval několikatýdenní pokles denních počtů koronavirových infekcí, když ministerstvo zdravotnictví zvýšilo svou bilanci o 70.421 případů. Podle agentury Reuters to je nejnižší přírůstek od konce března, kdy v zemi začínala dramatická druhá vlna epidemie. Oficiální bilance obětí zároveň narostla o 3921 úmrtí. Některá velká města díky klesajícímu počtu nově nakažených chystají rozvolnění, otevře se proslulý chrám Tádž Mahal.

Souhrnný údaj o obětech covidu-19 v Indii dnes stoupl na 374.305 zemřelých, zatímco počet infekcí koronavirem zachycených od začátku jeho šíření dosáhl přibližně 29,51 milionu. Vakcínu proti covidu-19 zatím v Indii dostalo kolem 14 procent lidí, podíl plně naočkovaných v populaci zůstává pod čtyřmi procenty, uvádí list The New York Times.

Zvýšení kapacity prodejen je podle Svazu obchodu rozumný mezikrok před úplným zrušením omezení. Vláda by měla mít připravený plán pro zhoršení stavu.

Od 1. července bude v restauracích a klubech umožněna živá hudba, nikoliv tanec. V bazénech a wellness centrech se zvýší kapacita na 75 procent.

Od 1. července ze zvýší maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku, částečně budou i na stání. A to bez omezení kapacity venkovního prostoru. Uvnitř budou moci být akce pro 2000 návštěvníků, kapacita bude moci být naplněna maximálně z 75 procent. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Od 1. července bude moci v maloobchodu být jedna osoba na deset metrů čtverečních, zruší se také zákaz propagačních akcí. U služeb, jako jsou kadeřnictví, kosmetika, manikúra či masáže, se zruší podmínka, že budou moci být poskytovány pouze jednomu zákazníkovi. Zruší se také povinnost evidence zákazníků.

Nově bude povinná karanténa po setkání s nakaženým koronavirem i pro lidi, kteří jsou očkovaní jednou dávkou. Důvodem je podle ministra Vojtěcha riziko mutací.

Žáci a učitelé mohou odložit roušky při výuce i ve Zlínském, Jihočeském a Libereckém kraji, kde dosud byly povinné. Dnes odpoledne o tom rozhodla vláda, informoval na twitteru ministr školství Robert Plaga (za ANO). V ostatních krajích bylo nošení roušek při výuce zrušeno už minulý týden.

I zde platí, že povinnost nošení roušek zůstává o přestávkách a ve společných prostorách,“ uvedl Plaga. Zlínský, Jihočeský a Liberecký kraj byly posledními kraji, kde bylo minulý týden takzvané incidenční číslo, tedy počet nakažených za uplynulý týden na 100 000 obyvatel, nad hodnotou 30. Epidemická situace se tam ale zlepšila.

Slovensko spustilo očkování proti nemoci covid-19 ve firmách. Jako jedna z prvních společností se do programu zapojila slovenská divize automobilky Volkswagen, která je jedním z největších zaměstnavatelů v zemi.

Oznámil to dnes slovenský ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský a zástupce společnosti Volkswagen Slovakia Sebastian Krapoth. Slovensko podle dostupných údajů v očkování proti covidu-19 zaostává za průměrem EU.

V říjnových sněmovních volbách by pro lidi v karanténě či izolaci kvůli koronaviru mohly být připraveny přenosné volební schránky a volební stanoviště pro hlasování z auta. Návrh zákona o zvláštních způsobech hlasování ve volbách do Sněmovny dnes schválila vláda, sdělil ČTK vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

Předpis po dohodě se sněmovními stranami změnil tak, že se zvláštní způsoby hlasování využijí jen tehdy, když bude v polovině září kvůli covidu-19 v Česku vyhlášen pandemický či nouzový stav.

Pražský městský soud dnes zrušil část opatření ministerstva zdravotnictví, podle kterého je možné z některých zemí před návratem do České republiky individuální dopravou vyžadovat negativní test na covid-19. Pro návrat veřejnou dopravou povinnost zachoval. V tiskové zprávě to uvedl soudce Štěpán Výborný. Podstoupit test na covid-19 před vstupem na území Česka při cestě individuální dopravou je nyní nutné jen při návratu ze zemí s velmi vysokým rizikem nákazy, tedy těch, které spadají do tmavě červené kategorie. Opatření soud zrušil k 17. červnu.

Zrušení se týká části ochranného opatření ministerstva zdravotnictví z 28. května. „Soud shledal, že v případě návratu občana individuální dopravou lze sledovaného cíle, tj. ochrany veřejného zdraví, dosáhnout i mírnějšími prostředky, než je povinné absolvování testu u akreditované laboratoře před návratem do České republiky,“ uvedl Výborný. Povinný test podle soudu v takovém případě představuje nepřiměřené omezení práva na svobodný vstup na území České republiky, které zaručuje každému občanovi Listina základních práv a svobod.

Evropská unie zahájila plán prodeje dluhopisů za 800 miliard eur (20 bilionů Kč), který jí má pomoci zotavit se z pandemie a který podle šéfky ECB změní Evropu.

Hotely v Turecku mohou naplnit kapacitu na 70 procent, všechny musejí mít vyhrazené pokoje pro nakažené koronavirem, řekl koordinátor sítě Kilikya Hotels Ismail Hakki Yilmaz. V hotelu Meryan mají pro tyto případy oddělenou, zamčenou část, kde je pokoj i pro zaměstnance, kteří by v případě potřeby poskytovali nemocným servis.

Protiepidemická opatření v pětihvězdičkových hotelech v Turecku se mírně liší, standard je ale nastaven vysoko, zjistila na místě zpravodajka ČTK. Hotely i další zařízení v cestovním ruchu, včetně turistických autobusů, musejí splňovat sérii předepsaných podmínek a ty se pravidelně kontrolují. Seznam certifikovaných provozů je na webu Turecké agentury pro podporu a rozvoj cestovního ruchu (TGA).

Po příjezdu do pětihvězdičkových hotelů v oblasti Antalye se hostům nejprve změří teplota. Většina hotelů je vybavena termokamerami. Oproti době před pandemií se cestovatelé musejí připravit na vyplňování více formulářů a zpravidla jeden je věnován nemoci covid-19. Zapisuje se do něj tělesná teplota, informace o prodělání nemoci či o kontaktu s nakaženým v posledních dvou týdnech. Hoteliéry také zajímá, zda například někdo z členů rodiny, se kterými byl host ve styku, netrávil v poslední době čas v zahraničí. V některých zařízeních se ptají, zda člověk podstoupil očkování a která látka mu byla aplikována.

Turisté v Německu mohou již ve všech spolkových zemích opět využívat hotely, penziony či kempy, které byly kvůli pandemii nemoci covid-19 uzavřeny. Jako poslední dnes turistické ubytování zpřístupnilo Sasko.

Nové karanténní nařízení, které dnes v Sasku vstoupilo v platnost, počítá s otevřením hotelů, pokud sedmidenní průměr nových případů na 100.000 obyvatel bude pod hodnotou sto. V Sasku je nyní průměr 11,8. Pokud je průměr pod 35, což splňují všechny saské okresy, není pro ubytování potřebný negativní test.

Source link

Click to comment

Leave a Reply

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *

You May Also Like

Vynikající

Auta s majáky zaplnila v noci na středu Ploskovickou ulici v Dolních Chabrech. Podle informací Blesku tam měl někdo v domě pobodat ženu a...

Zdraví

Na očkování proti koronaviru se nově můžou registrovat i Češi od 55 let – od půlnoci z úterý na středu. Epidemie koronaviru v Česku slábne,...

Současnost, dárek

Dva lehce a jeden těžce zraněný, taková je bilance noční nehody u brány číslo 11 u areálu Škoda Auto. „Řidič osobního vozidla Volkswagen Passat...

Vynikající

Mural, velkoplošné malby, graffiti, to vše bychom mohli zařadit do takzvaného street artu neboli pouličního umění. V poslední době se malby od novodobých umělců začaly...