Connect with us

Hi, what are you looking for?

Zdraví

Nebezpečná kosmetika: Drtivá většina výrobků neprošla testem. Ohrožuje zdraví i přírodu


Průzkum Arnika provedla ve spolupráci s dánskou spotřebitelskou společností Danish Consumer Council (DKK). Do projektu se zapojilo několik desítek zemí, ve všech byla nakoupena řada kosmetických výrobků, u kterých se hodnotilo složení. To musí mít drogistické zboží podle evropské legislativy uvedené na obalu. „Tato praxe je používaná i mimo Evropskou unii,“ uvedla Karolína Brabcová, odbornice na toxické látky ve spotřebním zboží.

Konkrétně složení kosmetiky v Evropě reguluje Nařízení 1223/2009 EC s přílohami II-VI, ve kterém je vyjmenováno, které látky kosmetika nemůže obsahovat. Většina jich byla zakázána z důvodu karcinogenity, žádná se dosud nepřestala používat proto, že by narušovala hormonální systém lidí. Přitom toto narušování se stále více dostává ho hledáčků vědců, kteří varují, že hormonální disruptory (tak se tyto látky odborně nazývají) mohou mít na zdraví neblahý vliv.

Z tohoto důvodu vznikl seznam, na jehož vzniku spolupracovalo několik evropských státních agentur, jenž identifikuje všechny hormonální disruptory v EU a snaží se prosadit jejich alespoň částečný zákaz. Je to také důvod, proč Arnika s dánskou společností zkoumaly v kosmetice především tyto látky.

Barvy na vlasy jako největší hříšníci

Výsledky nejsou příliš příznivé. Hormonální disruptory nebo alergeny obsahovala většina výrobků, které spolek nakoupil, vlastně jako „čisté“ vyšly jen tři kosmetické produkty. Zbytek buď narušoval hormony, nebo mohl škodit přírodě. Není to však s rozporem s legislativou. „Žádná z látek, které sledujeme (v Česku, pozn. red.), nejsou v kosmetice zakázány, jsou tam legálně,“ upozornila Brabcová.

Pět zkoumaných produktů obsahovalo čtyři a více hormonálních disruptorů, jeden se dokonce vyšplhal až k osmi. Byla to barva na vlasy, obecně tento typ produktů dopadl z testu nejhůře. „Barvení na vlasy využívá řadu látek, které nejsou úplně nejbezpečnější,“ upozorňuje Brabcová.

Nebezpečnou chemikálii v účtenkách nahradila jiná. Trvá i hrozba pro těhotné ženy?

Speciální kategorie jsou výrobky škodící životnímu prostředí, tak bylo vyhodnoceno 23 produktů. Z toho pět jich je podle Arniky mimořádně problematických, nemusí zveřejňovat složení z důvodu ochrany obchodního tajemství. Nejčastěji se v tomto ohledu kritizuje chemikálie ethylhexyl methoxycinnamate, která je toxická pro mořské korály. „Přetrvávají v přírodě, nerozkládají se, hromadí se v živých organismech,“ popisuje odbornice chemikálie.

Co jsou hormonální disruptory

Důvod, proč se organizace do testování zapojily a zkoumaly zrovna hormonální disruptory, je ten, že tyto látky jsou potenciálně velmi nebezpečné. Mohou škodit pomalu a tiše, po jedné aplikaci se tak nic nestane. „Jednotlivé výrobky nejsou škodlivé, nehrozí akutní nebezpečí, ten apel je na to, aby látky byly zakázány, protože je používáme často a neznáme dlouhodobé efekty,“ vysvětluje Brabcová.

Podle ní tyto chemikálie nelze označit za bezprostředně jedovaté, ale ovlivňující v dlouhodobém horizontu. „V okamžiku, kdy žena používá kosmetiku s velkým množství hormonálních disruptorů, tak může dojít k tomu, že tyto disruptory se mohou dostat pokožkou do krve, třeba přes placentu velmi často pronikají do těla nenarozeného plodu, a tam může dojít, že nějakým způsobem naruší vývojový čin,“ říká odbornice.

Budou další „Bečvy“? Ryby po celém světě ohrožuje látka, kterou vyrábí i Agrofert

Nejsilnější efekt mají hormonální disruptory na děti a malou generaci. Obecně jsou látky dávány do spojitosti s cukrovkou, obezitou, imunitními poruchami, astmatem, rakovinou prstu, rakovinou prostaty či Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou. Hormony dokážou blokovat, měnit je, nebo si na ně naopak hrát.

Situaci nepomáhá, že každá žena používá pravidelně zhruba 20 produktů a každý obsahuje kolem deseti chemikálií. „To, o čem mluvíme, jsou koktejlové efekty (…) často se látky kombinují, působí kumulativně,“ podotýká Brabcová.

Jako hormonální diruptory jsou hodnoceny například Resorcinol, Butylparaben, Chloroacetamide nebo Butylphenyl Methylpropional.

Dvojí kvalita kosmetiky

Z průzkumu vyplynulo i několik nezdravotních, čistě spotřebitelských zjištění. Brabcová podotkla, že na e-shopech existuje nejasné legislativní prostředí, například na nich často zákazníci nenajdou složení výrobků, které je podstatné.

Také bylo možné díky mezinárodnímu charakteru projektu zjistit, že i u kosmetiky existuje pověstná dvojí kvalita – složení se mnohdy zemi od země liší. „Značky prodávají stejný produkt ve stejném obalu, ale při pohledu na složení zjistíme, že je jiné,“ říká odbornice. Vždy, když na to byl výrobce dotazován, odpověděl, že jen odpovídá na poptávku trhu.

U národního parku našli desítky mrtvých slonů. Bude jich přibývat, bojí se správci

Tyto rozdíly jsou přitom často markantní. Jeden šampon byl například prodáván v různých zemích ve 13 verzích složení. Všechny byly hodnoceny nejhůře, obsahovaly hormonální disruptory. Ve Španělsku a Švédsku dokonce autoři narazili na řasenku se zakázanou látkou, podle Brabcové to dost možná byl doprodej starého zboží, ale stejně to příliš velkou důvěry nevzbuzuje.

Jak nakupovat podle Arniky

  • Nejlépe kupovat výrobky s hodnocením A. Ty označené B škodí přírodě, ale pro zdraví by neměly být nebezpečné
  • Vyhýbat se výrobkům spadajícím do kategorie C
  • Nejlépe vybírat biokosmetiku, které byla udělena ekoznačka
  • Jednotlivé výrobky nejsou škodlivé, ale používání mnoha výrobků s podobnými účinky pravidelně po delší dobu může mít zdravotní následky
  • Výrobky stejné značky nemusí mít to samé složení v sousední zemi

Kompletní výsledky ZDE.

Source link

Click to comment

Leave a Reply

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *

You May Also Like

Zprávy

Zuzana Plačková na Sri Lance strávila tři týdny a podstupovala tam různé procedury. Měla též speciální jídelníček, pila čerstvé šťávy a čaje a meditovala. ...

Vynikající

Auta s majáky zaplnila v noci na středu Ploskovickou ulici v Dolních Chabrech. Podle informací Blesku tam měl někdo v domě pobodat ženu a...

Zdraví

Na očkování proti koronaviru se nově můžou registrovat i Češi od 55 let – od půlnoci z úterý na středu. Epidemie koronaviru v Česku slábne,...

Současnost, dárek

Dva lehce a jeden těžce zraněný, taková je bilance noční nehody u brány číslo 11 u areálu Škoda Auto. „Řidič osobního vozidla Volkswagen Passat...