Connect with us

Hi, what are you looking for?

Zdraví

Koronavirus ONLINE: 3229 případů za úterý v ČR. A registrace k očkování i pro lidi 55+


Na očkování proti koronaviru se nově můžou registrovat i Češi od 55 let – od půlnoci z úterý na středu. Epidemie koronaviru v Česku slábne, za úterý přibylo 3229 případů, o 15 procent méně než před týdnem. Služby jako kadeřnictví, kosmetika nebo manikúra uvolní vláda od 3. května, zákazníkům bude stačit i test z práce nebo ze školy. Dění kolem pandemie koronaviru sledujeme na Blesk.cz online.

 • Česko hlásí k 27. dubnu 29 075 mrtvých. Potvrzených případů od začátku pandemie je již 1 622 777, vyléčených pak 1 541 963 a vykázaných očkování 2 880 293. V nemocnicích je 3198 pacientů. Vývoj nemoci na přehledných grafech sledujte zde.
 • Nový virus SARS-CoV-2 způsobující nemoc covid-19 se dál šíří světem. Vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečkou, kašlem, problémy s dýcháním) i řadou dalších. Obavy pak panují z mutací koronaviru. Aktuální počet nakažených a mrtvých můžete sledovat zde.
 • Prezident Miloš Zeman očekává, že pandemie skončí v září. U rozvolnění radí opatrnost, jak řekl pro Blesk.cz.
 • V Česku 11. dubna o půlnoci skončil nouzový stav, platil od 5. října loňského roku. Nově se opatření řídí pandemickým zákonem.
 • Minulostí už je rovněž uzávěra okresů. A přestal platit také zákaz nočního vycházení. Obchody, které se částečně otevírají, mohou mít otevřeno od 6 do 22 hodin.
 • Podívejte se na údaje o počtu hospitalizovaných s covidem-19, těžké případy jsou vyznačeny tmavě modře. Další grafy o koronaviru najdete na Živě.cz.

Psychoporadna Blesku: Svěřte se, specialisté vám poradí.
Psychoporadna Blesku: Svěřte se, specialisté vám poradí. | Blesk.cz

Datum:

Zobrazit další dny

Letiště v Bangkoku poskytlo své prostory pro vznik očkovacího centra.

V Německu přibylo za uplynulý den 22.231 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 312 úmrtí, oznámil dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Přesně před týdnem země zaznamenala 24.884 nově infikovaných a 331 úmrtí, píše agentura DPA.

Od začátku pandemie se v Německu s přibližně 83 miliony obyvatel prokazatelně infikovaly více 3,3 miliony lidí, z nichž 82.280 zemřelo a více než 2,9 milionu se zotavilo. Skutečná bilance nakažených však podle DPA bude pravděpodobně vyšší, protože mnoho infekcí nebylo odhaleno.

Zdravotníci v Česku v úterý aplikovali 55.572 dávek očkování proti covidu. Bylo to zhruba o 1600 dávek méně než o týden dřív. Celkový počet podaných dávek od začátku vakcinace koncem prosince se blíží třem milionům. Plně naočkovaných je 966.625 lidí.

Za úterý testy v Česku potvrdily 3229 nových případů onemocnění covid-19. Bylo to o 15 procent méně než před týdnem. Méně nových případů za úterý přibylo naposledy loni 29. září. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Za posledních sedm dní připadá 151 nově nakažených na 100.000 lidí. V úterý to bylo o pět víc.

Šíření koronavirové epidemie v Česku zpomaluje. Reprodukční číslo, které udává, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný člověk, je dva týdny nižší než jedna. V posledních třech dnech reprodukční číslo stagnuje kolem 0,88.

Stát kvůli dlouhé dodací době zrušil objednávku na 12 milionů stříkaček a jehel z Bulharska, uvedl Radiožurnál. ČR jich má nyní podle MZd dostatek.

Indie za poslední den zaznamenala 3293 úmrtí po nemoci covid-19 a více než 360.000 nově nakažených koronavirem. V obou případech jde o rekord. Celková bilance zemřelých mezitím překonala 200.000, píše Reuters.

Indie už týden hlásí více než 300.000 nových případů infekce denně.

Vlády po celém světě u postupného uvolňování restrikcí počítají s tím, že vnitřní provozy jako restaurace, hotely, ale i obchody budou mít ze začátku sníženou kapacitu návštěvníků. Opatřní má limitovat riziko přenosu covid-19, což zmiňují i rozvolňovací balíčky v Česku. Výzkum Massachusettského technologického institutu (MIT) v USA ale ukázal, že pokud je prostor dobře ventilovaný, opatření žádné benetify nepřináší. Se snížením kapacit nesouhlasí ani Václav Stárek, prezident Asociace hotelů a restaurací ČR, který má navíc podezření, se současná opatření jsou v rozporu se zákonem.

Po nemoci covid-19 v Mexiku zemřelo již více než 345.000 lidí. Ve většině mexických států podle místních úřadů ale šíření infekce nyní nezrychluje. Nově země začne proti covidu-19 očkovat osoby ve věku 50 až 59 let. Napsala o tom dnes agentura AP.

Mexiko zaznamenalo více než 215.000 úmrtí lidí, u nichž testy prokázaly koronavirus. V zemi se však málo testuje, mnoho nakažených tak zemřelo, aniž by byli testováni, píše AP. Předběžný vládní přezkum úmrtních listů naznačil, že počet úmrtí v důsledku covidu-19 v Mexiku dosáhl na začátku března 316.344. Od té doby došlo k 29.395 úmrtím pozitivně testovaných, čímž se celková bilance zvýšila na 345.739.

Pěkné ráno, také dnes budeme dění v Česku i ve světě sledovat online.

Registrace k očkování proti covidu-19 se otevírá pro další věkovou skupinu od 55 do 59 let. Zájemci o vakcínu se mohou přihlašovat přes web ministerstva zdravotnictví nebo se hlásit u svých praktických lékařů. Lidí ve věku 55 až 59 let žije v Česku 653.500. Očkovaných oběma dávkami vakcíny je více než 111.000 lidí v tomto věku, jde o příslušníky vybraných profesí nebo chronicky nemocné.

Přehled nejdůležitějších událostí za úterý z Česka:

 • Testy v Česku v pondělí potvrdily 2560 nových případů onemocnění covid-19. V mezitýdenním srovnání je to pokles o 777 případů, tedy zhruba o čtvrtinu.
 • Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl návrhy směřující proti opatření, na jehož základě se zaměstnanci ve firmách v uplynulých týdnech testovali na covid-19.
 • Příspěvek k nemocenské ve výši až 370 korun denně budou lidé, kteří jsou či budou v nařízené karanténě nebo izolaci, dostávat až do konce června. S dvouměsíčním prodloužením počítá novela, kterou dnes doporučil Senátu schválit jeho sociální výbor a následně také ústavně-právní výbor.
 • Základní školy mají zásoby antigenních testů od státu na testování žáků a učitelů na covid-19 zhruba do 7. května. Část testů jim zřejmě zbude i do týdne od 10. května, na otestování všech dětí a zaměstnanců ve školách asi už stačit nebude.
 • Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nemá v tuto chvíli ve skladech pro školy žádné další zásoby antigenních testů na covid-19. Všechny již vydala.
 • Na krizové ošetřovné zavedené kvůli zavřeným školám pravděpodobně získá nárok širší okruh lidí. Senát by měl schválit novelu skupiny poslanců v čele se zákonodárci SPD.
 • Registrace dalších věkových skupin k očkování proti covidu-19 v krátkém časovém sledu za sebou výrazně nezvýšila počet čekajících.
 • Na zápasy první fotbalové ligy se od víkendu mohou v omezené míře vrátit fanoušci.

Nejdůležitější události za úterý ze světa:

 • Bavorsko počínaje od středy nebude vyžadovat testy a ani karanténu od lidí, kteří mají ukončené očkování proti nemoci covid-19.
 • Indie už šest dní po sobě hlásí více než 300 000 nově infikovaných koronavirem za den. Za posledních 24 hodin země zaznamenala 323 144 prokázaných případů nákazy.
 • Brazilský lékový regulátor Anvisa odmítl registraci ruské vakcíny proti covidu-19 Sputnik V.
 • Rakouská metropole Vídeň v pondělí 3. května ukončí koronavirovou uzávěru, která platí od začátku dubna.
 • Izraelské ministerstvo zdravotnictví zatím nemůže potvrdit informaci o zvýšeném počtu infekcí srdečního svalu u lidí očkovaných proti covidu-19.
 • Celková úmrtnost v Rusku v loňském roce vzrostla o 17,9 procenta oproti předchozímu roku.
 • Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 10 976 případů koronavirové nákazy a 344 úmrtí infikovaných lidí. Přesně před týdnem země zaznamenala 9609 nových infekcí a 297 nových úmrtí.
 • Turecko chce rychlé šíření koronaviru zpomalit zavedením třítýdenní přísné uzávěry, která začne ve čtvrtek a výrazně omezí volný pohyb obyvatel.
 • V Peru objevili novou variantu koronaviru SARS-CoV-2, která zřejmě vznikla v Peru, nebo v sousedním Chile.
 • Slovensko od čtvrtku umožní registrovat se na očkování proti nemoci covid-19 všem obyvatelům starším 16 let.
 • Srbsko znovu nabídlo vakcíny proti covidu-19 cizincům. Registrovat se mohou přes portál elektronické státní správy e-Uprava, přednost mají ovšem nadále srbští občané.

Čekání obyvatel Bolívie na očkování ruskou vakcínou Sputnik V. 

Portugalsko v pátek ukončí stav nouze, informoval prezident Marcelo Rebelo de Sousa. Místo toho začne v zemi platit kalamitní stav, takže vláda už všechna koronavirová opatření bude muset vysvětlovat a nebudou moci být tak rozsáhlá.

Státy se snaží pomáhat Indii, která zažívá nejhorší vlnu koronaviru od začátku pandemie. Velká Británie poslala 100 ventilátorů a 95 kyslíkových koncentrátorů, vakcíny však odmítla poskytnout. Francie se rozhodla uvolnit osm kyslíkových generátorů, Irsko, Německo a Austrálie také posílají ventilátory. Zásilku 4000 kyslíkových koncentrátorů avizovala rovněž Světová zdravotnická organizace (WHO).

V noci začne registrace lidí na očkování nad 55 let, připomíná ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). „Máme připravený rezervační systém, kapacity očkovacích míst i dostatek očkovacích látek. I nadále však platí, že přednost na očkování je podle věku. Registrujte se na http://ceskoockuje.cz,“ uvedl šéf zdravotnictví.

„Dnes jsme se dohodli, že v předstihu před celoněmeckým opatřením nebudeme vyžadovat testy od těch, kdo již byli dvakrát očkováni. Nedávalo by žádný smysl chtít dodatečné testy po někom, kdo byl dvakrát očkován,“ řekl bavorský premiér Markus Söder.

„Míříme i na cestování, na vstupní karanténu. Kdo je dvakrát očkován, tak do ní nemusí. A to se týká i karantény po kontaktu (s infikovanými),“ řekl rovněž Söder. Vládní tiskové prohlášení ale toto zvýhodnění, o kterém premiér mluvil, nezmiňuje. O karanténě se nezmínila ani tisková agentura DPA. Naopak deník Augsburger Allgemeine dnes po tiskové konferenci napsal, že očkovaní nebudou muset předkládat například v kadeřnictví testy a nebudou muset při vstupu do Bavorska do karantény. Totéž o karanténě uvedly zpravodajské portály inFranken.de nebo Merkur.

Dobrovolníci v Brazílii zatlouklají kříže, které symbolizují oběti covidu-19. V horní komoře tamního parlamentu dnes také vznikla komise, která bude vyšetřovat chování vlády prezidenta Jaira Bolsonara za pandemie covidu-19. Mnozí Brazilci se totiž domnívají, že prezident řadou kroků i výroků přispěl k tomu, že v souvislosti s covidem-19 v této zemi zemřelo téměř 400 000 lidí. Podle analytiků může vyšetřování výrazně ovlivnit prezidentské volby na podzim 2022, v nichž se Bolsonaro hodlá znovu ucházet o nejvyšší úřad v zemi.

Institut Roberta Kocha (RKI), který je německým úřadem pro prevenci a potírání chorob, ve svém hodnocení uvádí, že lidé po dokončeném očkování nepředstavují prakticky žádné riziko šíření infekce. Po dvou týdnech od poslední dávky očkování je navíc jejich imunitní systém podle odborníků plně rozvinut. V případě uzdravených hovoří RKI o šestiměsíční imunitě.

Fotbalové kluby budou moci z 10 procent zaplnit kapacitu stadionu diváky už při dvou středečních zápasech domácího poháru MOL Cupu v Plzni a Olomouci.

Argentina se rozhodla obnovit vyjednávání o nákupu vakcín Pfizer, uvádí agentura Reuters. Obě strany se domlouvaly už loni, ale k žádné dohodě nedospěly. Argentina aktuálně, stejně jako ostatní jihoamerické země, zažívá nárůst nakažených osob.

Američané plně naočkovaní proti covidu-19 nemusí nosit roušky při pobytu venku, tedy kromě případů, kdy se pohybují v davu neznámých lidí. V návaznosti na aktualizaci doporučení amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) to dnes prohlásil prezident Joe Biden. Řekl, že USA učinily v boji s pandemií ohromný pokrok, nicméně před sebou mají ještě dlouhou cestu. Šéf Bílého domu přitom znovu naléhal na Američany, aby se nechali co nejrychleji očkovat.

Hygienici na jihu Čech za posledních 24 hodin registrovali 264 nových případů koronaviru. Za stejnou dobu se 408 pacientů s covidem-19 uzdravilo. Počet aktivních případů koronaviru na jihu Čech klesl na 4286. V tiskové zprávě o tom informovala ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

Skupina OPEC+, která sdružuje členy Organizace zemí vyvážejících ropu a její spojence, potvrdila, že bude v příštích třech měsících podle plánu postupně navyšovat těžbu ropy. Vede ji k tomu oživení poptávky navzdory tomu, že prudce rostou počty nakažených covidem-19 v Indii. OPEC+ to uvedl ve svém dnešním sdělení po schůzce ministrů, kteří jsou členy panelu pro monitorování trhu.

Italský dovolenkový ráj Capri se znovuotevřel turistům. Příliš velký nával ale zatím nenastal.

Při návštěvě kadeřnictví, kosmetiky, pedikúry či dalších služeb spojených s péčí o tělo se budou moci zákazníci prokázat i testy ze zaměstnání nebo školy. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger to dnes večer uvedl na twitteru. Původně vláda rozhodla o tom, že povinný bude pouze profesionální test z odběrového místa. Někteří provozovatelé služeb toto nařízení kritizovali. Detaily chce ministr zveřejnit po čtvrtečním zasedání kabinetu.

Source link

Click to comment

Leave a Reply

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *

You May Also Like

Zprávy

Zuzana Plačková na Sri Lance strávila tři týdny a podstupovala tam různé procedury. Měla též speciální jídelníček, pila čerstvé šťávy a čaje a meditovala. ...

Vynikající

Auta s majáky zaplnila v noci na středu Ploskovickou ulici v Dolních Chabrech. Podle informací Blesku tam měl někdo v domě pobodat ženu a...

Současnost, dárek

Dva lehce a jeden těžce zraněný, taková je bilance noční nehody u brány číslo 11 u areálu Škoda Auto. „Řidič osobního vozidla Volkswagen Passat...

Vynikající

Podivného chování muže si všimla hlídka v Libušské ulici naproti vietnamské tržnici Sappa ve středu kolem druhé hodiny ranní. Když projížděli kolem, uviděli muže v tmavém...