Connect with us

Hi, what are you looking for?

Zdraví

Koronavirus ONLINE: 3229 případů za úterý. A Arenbergerův fotbalový chaos


Na očkování proti koronaviru se nově můžou registrovat i Češi od 55 let – od půlnoci z úterý na středu. Epidemie koronaviru v Česku slábne, za úterý přibylo 3229 případů, o 15 procent méně než před týdnem. Služby jako kadeřnictví, kosmetika nebo manikúra uvolní vláda od 3. května, zákazníkům bude stačit i test z práce nebo ze školy. Naprostý chaos zavládl s povolením k návštěvám fotbalu. Ministerstvo zdravotnictví ještě v úterý večer tvrdilo, že naplnit 10 procent kapacit stadionu, mohou kluby už na dnešní zápasy MOL Cupu. Po poledni ale úřad vydal zprávu, že povolení se týká až víkendových ligových zápasů. Dění kolem pandemie koronaviru sledujeme na Blesk.cz online.

 • Česko hlásí k 28. dubnu 29 141 mrtvých. Potvrzených případů od začátku pandemie je již 1 626 033, vyléčených pak 1 542 244 a vykázaných očkování 2 938 538. V nemocnicích je 3198 pacientů. Vývoj nemoci na přehledných grafech sledujte zde.
 • Nový virus SARS-CoV-2 způsobující nemoc covid-19 se dál šíří světem. Vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečkou, kašlem, problémy s dýcháním) i řadou dalších. Obavy pak panují z mutací koronaviru. Aktuální počet nakažených a mrtvých můžete sledovat zde.
 • Prezident Miloš Zeman očekává, že pandemie skončí v září. U rozvolnění radí opatrnost, jak řekl pro Blesk.cz.
 • V Česku 11. dubna o půlnoci skončil nouzový stav, platil od 5. října loňského roku. Nově se opatření řídí pandemickým zákonem.
 • Minulostí už je rovněž uzávěra okresů. A přestal platit také zákaz nočního vycházení. Obchody, které se částečně otevírají, mohou mít otevřeno od 6 do 22 hodin.
 • Podívejte se na údaje o počtu hospitalizovaných s covidem-19, těžké případy jsou vyznačeny tmavě modře. Další grafy o koronaviru najdete na Živě.cz.

Psychoporadna Blesku: Svěřte se, specialisté vám poradí.
Psychoporadna Blesku: Svěřte se, specialisté vám poradí. | Blesk.cz

Datum:

Zobrazit další dny

S návrhem na ukončení povinného testování na koronavirus musí přijít ministerstvo zdravotnictví, řekl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) ČTK k diskusi, kterou dnes vedl krizový štáb. Podle informací ČTK padl návrh na ukončení povinných testů ve firmách i školách ke konci května. Vicepremiér Karel Havlíček (ANO) už dříve řekl, že v případě firem je třeba, aby vláda rozhodla do konce dubna. Je tedy pravděpodobné, že by kabinet mohl návrh posoudit na čtvrtečním jednání. Problémem pro kontrolu viru ve školách je nepodařený tendr na testy do škol, kterým bez nového nákupu vystačí testy do konce příštího týdne.

„My nic nenavrhujeme, pouze se vedla diskuse na Ústředním krizovém štábu, pokud bude nějaký návrh, musí s ním přijít ministerstvo zdravotnictví,“ napsal Hamáček po jednání štábu.

Lékaři se obávají dopadů epidemie covidu-19 na zdravotní stav chronicky nemocných pacientů. Hrozí podle nich zhoršení výskytu například u nemocí srdce či diabetu. Zástupci České kardiologické společnosti, České diabetologické společnosti a České internistické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně (ČSL JEP) to dnes řekli na tiskové konferenci. Připomněli, že zhruba stejně lidí, kolem 30.000, jejichž úmrtí statistiky v ČR dosud evidují v souvislosti v covidem, ročně zemře na rakovinu a až 55.000 lidí na nemoci srdce a cév.

V Praze bude omezen provoz některých menších očkovacích center, která k očkování proti covidu-19 využívají látku Moderna. Důvodem je její nedostatek.

V Portugalsku skončí v pátek po zhruba půl roce nouzový stav. Prezident Marcelo Rebelo de Sousa v úterý večer oznámil, že opatření neprodlouží díky výraznému zlepšení epidemické situace v zemi, uvedla agentura AFP. Epidemie dosáhla vrcholu v Portugalsku mezi koncem ledna a začátkem února, kdy tamní zdravotnictví bylo na pokraji kolapsu.

Polský premiér Morawiecki ohlásil zmírnění opatření proti koronaviru: od úterka se budou smět otevřít nákupní centra, od 8. května i hotely.

Lidé v karanténě nebo izolaci budou dostávat k nemocenské příspěvek až 370 korun denně do konce června. Prodloužení jeho vyplácení schválil Senát.

Česko daruje Indii, která se potýká s velkým nárůstem počtu infikovaných koronavirem, 500 kyslíkových lahví, uvedl premiér Babiš. Ve čtvrtek to schválí vláda.

Letní tábory zřejmě budou letos povoleny, uvedla Česká rada dětí a mládeže po úterním setkání s hlavní hygieničkou Pavlou Svrčinovou. Podmínky se dál ladí. Samozřejmé je, že se nesmí zásadně zhoršit epidemická situace. Podmínky pro letošní rok budou podle Ondřeje Šejtka z rady vycházet z loňských pravidel, pravděpodobně bude povinný test na koronavirus minimálně 72 hodin před odjezdem.

Testování dětí na koronavirus by bylo povinné na oficiálním testovacím místě. Kapacita míst je podle statistik dostatečná, uvedl Šejtka po jednání s hygieničkou. „U menších táborů jednáme o možnosti přípravy stravy a mytí nádobí dětmi bez omezení,“ dodal.

V Polsku se žáci prvních tří ročníků základních škol budou moci od příštího týdne vrátit do škol, oznámil dnes ministr zdravotnictví Adam Niedzielski. Vzhledem k situaci s šířením koronaviru v zemi je ale ještě předčasné obnovit vyučování ve školách v plném rozsahu, připustil. Nejmladší žáci se vrátí do škol v úterý 4. května; na pondělí totiž v Polsku připadá státní svátek.

„Soudím, že od příštího úterý se dětí z prvních až třetích tříd už vrátí do školy. Máme tu jednu pochybnost, kterou za chvilku rozhodneme: zda to bude v celé zemi, anebo zda několik regionů bude mít hybridní výuku. Ale i to v podstatě znamená, že děcka z první až třetí třídy se vrátí do škol,“ řekl ministr rozhlasové stanici RMF FM.

Ve Středočeském kraji přibylo v úterý 321 nakažených koronavirem. Oproti minulému týdnu je to o 141 případů méně. Zdravotníci v regionu, který má 1,4 milionu obyvatel, dosud aplikovali 316.936 dávek očkování, z toho 6710 v úterý, vyplývá z informací ministerstva zdravotnictví. Obyvatelé středních Čech však jezdí na očkování i do Prahy.

V Praze v úterý přibylo 306 případů covidu. Jde o nejmenší úterní přírůstek od půlky loňského září. V přepočtu na 100.000 obyvatel za poslední týden, podle kterého se řídí rozvolňovací opatření, hlavní město nyní hlásí zhruba 109 nakažených. Dál ale zpomaluje tempo očkování. V úterý se v metropoli podalo 6600 dávek, zatímco minulé úterý to bylo 8300. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví.

Klesají počty hospitalizovaných s covidem. V úterý jich bylo v českých nemocnicích 3102, z toho 676 v těžkém stavu. Počet pacientů je nejnižší od poloviny října. Statistika ale nezahrnuje hospitalizované, kteří už jsou covid negativní, ale nemocniční péči nadále potřebují.

V celém Česku bylo k dnešnímu ráno volných 28 procent standardních nemocničních lůžek s kyslíkem. Pro covidové pacienty jich bylo vyhrazených 1925. Ze čtvrtiny jsou neobsazená lůžka s umělou plicní ventilací.

Letiště v Bangkoku poskytlo své prostory pro vznik očkovacího centra.

V Německu přibylo za uplynulý den 22.231 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 312 úmrtí, oznámil dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Přesně před týdnem země zaznamenala 24.884 nově infikovaných a 331 úmrtí, píše agentura DPA.

Od začátku pandemie se v Německu s přibližně 83 miliony obyvatel prokazatelně infikovaly více 3,3 miliony lidí, z nichž 82.280 zemřelo a více než 2,9 milionu se zotavilo. Skutečná bilance nakažených však podle DPA bude pravděpodobně vyšší, protože mnoho infekcí nebylo odhaleno.

Zdravotníci v Česku v úterý aplikovali 55.572 dávek očkování proti covidu. Bylo to zhruba o 1600 dávek méně než o týden dřív. Celkový počet podaných dávek od začátku vakcinace koncem prosince se blíží třem milionům. Plně naočkovaných je 966.625 lidí.

Za úterý testy v Česku potvrdily 3229 nových případů onemocnění covid-19. Bylo to o 15 procent méně než před týdnem. Méně nových případů za úterý přibylo naposledy loni 29. září. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Za posledních sedm dní připadá 151 nově nakažených na 100.000 lidí. V úterý to bylo o pět víc.

Šíření koronavirové epidemie v Česku zpomaluje. Reprodukční číslo, které udává, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný člověk, je dva týdny nižší než jedna. V posledních třech dnech reprodukční číslo stagnuje kolem 0,88.

Stát kvůli dlouhé dodací době zrušil objednávku na 12 milionů stříkaček a jehel z Bulharska, uvedl Radiožurnál. ČR jich má nyní podle MZd dostatek.

Indie za poslední den zaznamenala 3293 úmrtí po nemoci covid-19 a více než 360.000 nově nakažených koronavirem. V obou případech jde o rekord. Celková bilance zemřelých mezitím překonala 200.000, píše Reuters.

Indie už týden hlásí více než 300.000 nových případů infekce denně.

Vlády po celém světě u postupného uvolňování restrikcí počítají s tím, že vnitřní provozy jako restaurace, hotely, ale i obchody budou mít ze začátku sníženou kapacitu návštěvníků. Opatřní má limitovat riziko přenosu covid-19, což zmiňují i rozvolňovací balíčky v Česku. Výzkum Massachusettského technologického institutu (MIT) v USA ale ukázal, že pokud je prostor dobře ventilovaný, opatření žádné benetify nepřináší. Se snížením kapacit nesouhlasí ani Václav Stárek, prezident Asociace hotelů a restaurací ČR, který má navíc podezření, že současná opatření jsou v rozporu se zákonem.

Po nemoci covid-19 v Mexiku zemřelo již více než 345.000 lidí. Ve většině mexických států podle místních úřadů ale šíření infekce nyní nezrychluje. Nově země začne proti covidu-19 očkovat osoby ve věku 50 až 59 let. Napsala o tom dnes agentura AP.

Mexiko zaznamenalo více než 215.000 úmrtí lidí, u nichž testy prokázaly koronavirus. V zemi se však málo testuje, mnoho nakažených tak zemřelo, aniž by byli testováni, píše AP. Předběžný vládní přezkum úmrtních listů naznačil, že počet úmrtí v důsledku covidu-19 v Mexiku dosáhl na začátku března 316.344. Od té doby došlo k 29.395 úmrtím pozitivně testovaných, čímž se celková bilance zvýšila na 345.739.

Pěkné ráno, také dnes budeme dění v Česku i ve světě sledovat online.

Registrace k očkování proti covidu-19 se otevírá pro další věkovou skupinu od 55 do 59 let. Zájemci o vakcínu se mohou přihlašovat přes web ministerstva zdravotnictví nebo se hlásit u svých praktických lékařů. Lidí ve věku 55 až 59 let žije v Česku 653.500. Očkovaných oběma dávkami vakcíny je více než 111.000 lidí v tomto věku, jde o příslušníky vybraných profesí nebo chronicky nemocné.

Přehled nejdůležitějších událostí za úterý z Česka:

 • Testy v Česku v pondělí potvrdily 2560 nových případů onemocnění covid-19. V mezitýdenním srovnání je to pokles o 777 případů, tedy zhruba o čtvrtinu.
 • Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl návrhy směřující proti opatření, na jehož základě se zaměstnanci ve firmách v uplynulých týdnech testovali na covid-19.
 • Příspěvek k nemocenské ve výši až 370 korun denně budou lidé, kteří jsou či budou v nařízené karanténě nebo izolaci, dostávat až do konce června. S dvouměsíčním prodloužením počítá novela, kterou dnes doporučil Senátu schválit jeho sociální výbor a následně také ústavně-právní výbor.
 • Základní školy mají zásoby antigenních testů od státu na testování žáků a učitelů na covid-19 zhruba do 7. května. Část testů jim zřejmě zbude i do týdne od 10. května, na otestování všech dětí a zaměstnanců ve školách asi už stačit nebude.
 • Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nemá v tuto chvíli ve skladech pro školy žádné další zásoby antigenních testů na covid-19. Všechny již vydala.
 • Na krizové ošetřovné zavedené kvůli zavřeným školám pravděpodobně získá nárok širší okruh lidí. Senát by měl schválit novelu skupiny poslanců v čele se zákonodárci SPD.
 • Registrace dalších věkových skupin k očkování proti covidu-19 v krátkém časovém sledu za sebou výrazně nezvýšila počet čekajících.
 • Na zápasy první fotbalové ligy se od víkendu mohou v omezené míře vrátit fanoušci.

Nejdůležitější události za úterý ze světa:

 • Bavorsko počínaje od středy nebude vyžadovat testy a ani karanténu od lidí, kteří mají ukončené očkování proti nemoci covid-19.
 • Indie už šest dní po sobě hlásí více než 300 000 nově infikovaných koronavirem za den. Za posledních 24 hodin země zaznamenala 323 144 prokázaných případů nákazy.
 • Brazilský lékový regulátor Anvisa odmítl registraci ruské vakcíny proti covidu-19 Sputnik V.
 • Rakouská metropole Vídeň v pondělí 3. května ukončí koronavirovou uzávěru, která platí od začátku dubna.
 • Izraelské ministerstvo zdravotnictví zatím nemůže potvrdit informaci o zvýšeném počtu infekcí srdečního svalu u lidí očkovaných proti covidu-19.
 • Celková úmrtnost v Rusku v loňském roce vzrostla o 17,9 procenta oproti předchozímu roku.
 • Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 10 976 případů koronavirové nákazy a 344 úmrtí infikovaných lidí. Přesně před týdnem země zaznamenala 9609 nových infekcí a 297 nových úmrtí.
 • Turecko chce rychlé šíření koronaviru zpomalit zavedením třítýdenní přísné uzávěry, která začne ve čtvrtek a výrazně omezí volný pohyb obyvatel.
 • V Peru objevili novou variantu koronaviru SARS-CoV-2, která zřejmě vznikla v Peru, nebo v sousedním Chile.
 • Slovensko od čtvrtka umožní registrovat se na očkování proti nemoci covid-19 všem obyvatelům starším 16 let.
 • Srbsko znovu nabídlo vakcíny proti covidu-19 cizincům. Registrovat se mohou přes portál elektronické státní správy e-Uprava, přednost mají ovšem nadále srbští občané.

Čekání obyvatel Bolívie na očkování ruskou vakcínou Sputnik V. 

Portugalsko v pátek ukončí stav nouze, informoval prezident Marcelo Rebelo de Sousa. Místo toho začne v zemi platit kalamitní stav, takže vláda už všechna koronavirová opatření bude muset vysvětlovat a nebudou moci být tak rozsáhlá.

Source link

Click to comment

Leave a Reply

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *

You May Also Like

Zprávy

Zuzana Plačková na Sri Lance strávila tři týdny a podstupovala tam různé procedury. Měla též speciální jídelníček, pila čerstvé šťávy a čaje a meditovala. ...

Vynikající

Auta s majáky zaplnila v noci na středu Ploskovickou ulici v Dolních Chabrech. Podle informací Blesku tam měl někdo v domě pobodat ženu a...

Zdraví

Na očkování proti koronaviru se nově můžou registrovat i Češi od 55 let – od půlnoci z úterý na středu. Epidemie koronaviru v Česku slábne,...

Současnost, dárek

Dva lehce a jeden těžce zraněný, taková je bilance noční nehody u brány číslo 11 u areálu Škoda Auto. „Řidič osobního vozidla Volkswagen Passat...